Podsumowanie lig: świetny mecz Balcerowskiego, Sokołowski w Besiktasie
Flickr/Karl Baron

• Data publikacji: 23.01.2023, 17:55

Za nami kolejny tydzień koszykarskiej rywalizacji na europejskich parkietach. Warto zwrócić uwagę na świetny występ Aleksandra Balcerowskiego oraz pierwszy mecz Michała Sokołowskiego w Besiktasie.

Liga hiszpańska

W lidze ACB rozegrano 17. kolejkę. Bardzo ciekawie zapowiadał się mecz Joventutu Badalona z Gran Canarią. Goście świetnie rozpoczęli spotkanie, prowadząc po pierwszej kwarcie 31:18. Potem kontynuowali dobrą grę i pewnie wygrali 91:75, co pozwoliło im na zrównanie się bilansem (10-7) z Joventutem w tabeli na miejscach sześć i siedem. Najlepszym zawodnikiem meczu był Aleksander Balcerowski. Reprezentant Polski grał skutecznie szczególnie w ostatniej kwarcie, łącznie w 20 minut zdobył 18 punktów. AJ Slaughter dołożył dwa oczka. Pozycję wyżej, czyli na czwartej lokacie plasuje się Unicaja. Zespół z Malagi odniósł dwunaste zwycięstwo, pokonując po dogrywce 98:94 BAXI Manresę. Adam Waczyński zagrał więc przeciw swojej wieloletniej drużynie. Zdobył jedynie dwa punkty.

Na czele tabeli z bilansem 14-3 znajdują się Real Madryt i Barcelona, które wygrały odpowiednio z Rio Breogan i Surne Bilbao Basket. Z grupy liderów odpadła Cazoo Baskonia po porażce z Monbusem Obradoiro. Była to także ostatnia kolejka wliczana do rankingu na Puchar Króla, w którym zagra osiem najlepszych drużyn. Po pewnym zwycięstwie 88:76 z Casademontem Saragossa na ósmą pozycję awansowała Walencja. Marcel Ponitka w 17 minut rzucił sześć punktów. Oto ćwierćfinały Pucharu Króla: Real Madryt - Walencja, Barcelona - Unicaja, Lenovo Teneryfa - Gran Canaria, Joventut - Cazoo Baskonia.

Liga turecka

W naszych podsumowaniach nie będziemy się skupiać na lidze włoskiej. To dlatego, że Michał Sokołowski przeszedł z NutriBullet Treviso do Besiktasu prowadzonego przez Igora Milicicia. Polak zadebiutował w wygranym 77:60 meczu z Konyasporem i zdobył pięć punktów w 26 minut. Besiktas jest na przedostatnim miejscu w tabeli z czterema zwycięstwami. Ekipie ze Stambułu stara się odskakiwać Manisa, która pokonała niespodziewanie Pinar Karsiyaka. W tym spotkaniu nie zagrał Michał Michalak. Do gry z powodu kontuzji nie wrócił jeszcze Tomasz Gielo (Yukatel Merkefezendi).

Liga francuska

W meczu 18. kolejki Gravelines-Dunkierka wygrali 73:69 z JL Bourg. Dominik Olejniczak zdobył sześć punktów. Dwa oczka mniej zanotował Mateusz Wojciechowski, a jego Limoges ulegli 68:84 Le Portel.

Liga grecka

Po wyrównanym meczu Panathinaikos wygrał 86:84 z Lavrio. Tym samym zespół z Aten kontynuuje serię zwycięstw i w tabeli plasuje się jedynie za Olympiakosem. Mateusz Ponitka zanotował 11 punktów.

Liga ENBL

W tym tygodniu we wtorek rozegrano spotkanie Trefla Sopot z BC Wolves. Po bardzo wyrównanej walce polski zespół zwyciężył 89:86. Jean Salumu zdobył 25 punktów dla sopocian.