Hokej na trawie - MŚ: Belgia i Australia w półfinałach

• Dodał: Bartosz Szafran
  • Data publikacji: 24.01.2023, 16:52

Dwa mecze ćwierćfinałowe rozegrano we wtorek na mistrzostwach świata w hokeju na trawie. Belgia pokonała Nową Zelandię 2:0, a Australia zwyciężyła Hiszpanię 4:3. Wszystko zgodnie z oczekiwaniami.

Broniący tytułu Belgowie nie mieli wcale łatwego zadania w meczu z Nową Zelandią. Co prawda dość szybko, bo już na początku drugiej kwarty objęli dwubramkowe prowadzenie, ale potem przeważali ich rywale i tylko nieskuteczności zawdzięczają, że nie zdobyli choćby honorowej bramki. Pierwszą bramkę dla aktualnych mistrzów olimpijskich zdobył Tom Boon w 10. minucie po krótkim rzucie rożnym. Podwyższył na samym początku drugiej części meczu Florent van Aubel finalizując piękną akcję całego belgijskiego zespołu. Belgia jest na dobrej drodze do obrony tytułu mistrzowskiego, w półfinale zmierzy się z Holandią albo sensacyjnie grającą dotąd Koreą Południową.

Jeszcze bardziej wyrównany był mecz Australii z Hiszpanią. W pierwszej kwarcie bramki nie padły (Australijczycy nie wykorzystali trzech krótkich rzutów rożnych), ale potem obie drużyny się solidnie rozstrzelały. Co ciekawe początkowo dominowali Hiszpanie, którzy po bramkach Gisperta i Recasensa prowadzili 2:0. Jeszcze przed przerwą bramkę kontaktową zdobył Ogilvie. O końcowym wyniku tak naprawdę zadecydowało pierwszych kilka minut trzeciej kwarty, kiedy bramki dla Australii zdobywali kolejno Zalewski i dwukrotnie Hayward. Hiszpanie rzucili się do odrabiania strat, wywalczyli pięć karnych rzutów rożnych, ale wykorzystali tylko jeden, ten ostatni, kiedy do siatki trafił Miralles. Ostatni kwadrans gry to nieskuteczna walka Hiszpanów o bramkę wyrównującą i mądra obrona Australijczyków. Wynik się nie zmienił i Australia awansowała do półfinału mistrzostw świata po raz... 12 z rzędu. Ostatni przypadek, kiedy tej drużyny brakowało w najlepszej czwórce, miał miejsce w 1975 roku! Niebywała seria. Kolejnymi rywalami Aussie będą Anglicy bądź Niemcy.

Kolejne dwa ćwierćfinały zaplanowano na jutro.

Belgia - Nowa Zelandia 2:0 (1:0, 1:0, 0:0, 0:0), bramki: Boon i van Aubel

Australia - Hiszpania 4:3 (0:0, 1:2, 3:1, 0:0), bramki: Ogilvie, Zalewski, Hayward x2 - Gispert, Recasens, Miralles

Bartosz Szafran

Od wielu wielu lat związany ze sportem czynnie jako biegający, zawodowo jako sędzia i medyk oraz hobbystycznie jako piszący wcześniej na ig24, teraz tu. Ponadto wielbiciel dobrych książek, który spróbuje sił w pisaniu o czytaniu.