Zimowy EYOF 2023: Polacy zdobyli kolejne medale, ale niestety bez złota

Zimowy EYOF 2023: Polacy zdobyli kolejne medale, ale niestety bez złota

  • Dodał: Jan Gąszczyk
  • Data publikacji: 24.01.2023, 20:10

Nasi młodzi sportowcy zdobyli kolejne medale w tegorocznym Zimowym Festiwalu Sportów Olimpijskich Młodzieży Europy. Niestety, mimo kilku dobrych wyników naszym zawodnikom nie udało się zdobyć złotego medalu, co sprawiło, że trochę spadliśmy w klasyfikacji medalowej zawodów.

 

NARCIARSTWO ALPEJSKIE

 

Dziś odbył się slalom chłopców. Złoty medal wywalczył Francuz, Emile Baur, który o 0,14 sekundy wyprzedził Szweda Gustava Wisstinga i o 0,49 sekundy Austriaka Moritza Zudrella. Polacy zaprezentowali się przyzwoicie, ale bez błysku. Jan Łodziński ze stratą trzech sekund zajął 16.miejsce, Mateusz Szczap ze stratą prawie pięciu sekund uplasował się na pozycji 25, Igor Kaczmarek zajął 34.pozycję, a Stanisław Sarzyński był 37.

 

BIATHLON

 

Dziś chłopcy rywalizowali w sprincie na 7,5 kilometra, a dziewczęta na dystansie 6 kilometrów. Złoto wywalczył Pavel Trojer ze Słowenii, który o 21 sekund wyprzedził naszego Jakuba Potońca. Brązowy medal wywalczył Francuz Judicael Perrillat Bottonet. Dawid Filip zajął 39.miejsce, Dawid Miller był 50,a Michał Szatkowski zajął 60.pozycję.

 

W rywalizacji dziewcząt złoty medal wywalczyła Ukrainka Oleksandra Merkuszyna, która o ponad 40 sekund wyprzedziła Francuzkę Lolę Bugeaud i Czeszkę Ilonę Plechacową. Z naszych zawodniczek najwyżej uplasowała się Majka Germata(30.miejsce), Amelia Liszka zajęła 32.pozycję, Zuzanna Sadownik była 45.,a Aleksandra Szajnowska 56.

 

BIEGI NARCIARSKIE

 

Dziś odbył się jedynie bieg indywidualny panów na dystansie 7,5 kilometra. Dublet ustrzelili Włosi, którzy zajęli dwa pierwsze miejsca. Złoto wywalczył Gabriele Matli, a srebro Federico Pozzi. Na trzecim stopniu podium uplasował się Hugo Nilsson ze Szwecji. Najlepszy z Polaków był Paweł Bryja(29.pozycja), na 36.miejscu bieg ukończył Przemysław Legierski,38.był Dawid Pilch, a 41.miejsce zajął Hubert Tomaszek.

 

KOMBINACJA NORWESKA

 

W rywalizacji dziewcząt triumfowała Niemka Trine Goepfert. Srebrny medal wywalczyła Włoszka Greta Pinzani, a brązowy kolejna Niemka, Anne Haeckel. Natalia Słowik ze stratą ponad dwóch minut zajęła ósmą pozycję.

 

W rywalizacji chłopców zwyciężył  Czech, Lukas Doleżal. Kolejne miejsca na podium zajęli dwaj Austriacy, Paul Walcher oraz Maksymilian Slamik. Dziewiątą pozycję zajął Kacper Jarząbek, 19.miejsce zajął Jakub Cieślar,25. był Andrzej Waliczek. Czwarty z naszych zawodników, Szymon Dubiel został zdyskwalifikowany.

 

SHORT TRACK

 

W rywalizacji dziewcząt na 1000 metrów polskie, młode zawodniczki wywalczyły dwa medale. Złoto zdobyła Węgierka Dora Szigeti. Na drugiej pozycji uplasowała się Hanna Mazur, a trzecia była Kornelia Woźniak.

Wśród chłopców Krzysztof Mądry odpadł w biegu eliminacyjnym, a Dominik Palenceusz odpadł w ćwierćfinale. Złoty medal wywalczył Węgier Dominik Major, srebro powędrowało do Łotysza Linardsa Laizansa, a brąz do Francuza Franck’a Tekama.

 

W sztafecie mieszanej złoty medal wywalczyli Węgrzy, srebro zdobyli nasi reprezentanci, a brąz powędrował do Holendrów.

 

BIG AIR

 

W tej rywalizacji wziął udział nasz zawodnik, Igor Truszkowski. Polak zajął dziesiąte miejsce. Złoto wywalczył Francuz Romain Allemand, srebro Brytyjczyk Charlie Lane, a brązowy medal Norweg Niklas Sukke.

 

Rywalizacja toczyła się jeszcze w grach zespołowych oraz kilku innych konkurencjach rzadko pojawiających się w dużych imprezach mistrzowskich, ale to już bez udziału Polaków.