Zimowy EYOF 2023: srebrny medal drużyny skoczków
Krtkewiki/Wikimedia Commons

• Dodał: Arkadiusz Kubiak
  • Data publikacji: 25.01.2023, 20:01

Męska drużyna skoczków narciarskich dołożyła srebrny medal do dorobku reprezentacji Polski na 16. Zimowym Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy. To nasz 12 krążek.

Po tym jak dwaj nasi reprezentanci wywalczyli medale w konkursie indywidualnym, Polacy byli jednymi z najpoważniejszych kandydat ów do podium konkursu drużynowego. Zespół w składzie Tymoteusz Amilkiewicz, Klemens Staszel, Wiktor Szozda i Klemens Joniak, nie był wprawdzie w stanie nawiązać walki z Austriakami, ale z komfortową przewagą wywalczył srebrny medal, kończąc konkurs z przewagą ponad 15 punktów nad trzecimi Niemcami.

Czwarte miejsce w drużynowej rywalizacji skoczkiń zajęły Zuzanna Rapacz, Sara Tajner, Natalia Słowik i Pola Bełtowska. Ich strata do podium wyniosła 79 punktów i tak naprawdę walka od początku toczyła się o przedostatnie, 4. miejsce. Ostatecznie walka ta zakończyła się sukcesem, Polki wyprzedziły Austriaczki o 0,6 pkt.

Dobre, 12. miejsce zajęła w narciarskim slalomie Magdalena Bańdo, która jeszcze 4 dni temu rywalizowała w Austrii w mistrzostwach świata kadetów, gdzie wywalczyła brąz w slalomie gigancie. Do zwyciężczyni, Austriaczki Leonie Raich, straciła 2,5 sekundy. 18. była Hanna Zięba, a 26. Nikola Komorowska. Drugiego przejazdu nie ukończyła Maja Woźniczka, która po pierwszej części plasowała się najwyżej z biało-czerwonych (10. miejsce).

Z dużymi nadziejami będziemy pojutrze przyglądać się dokończeniu rywalizacji solistek w łyżwiarstwie figurowym. Reprezentująca Polskę Noelle Streuli zajmuje po programie krótkim świetną 4. pozycję, z niewielką stratą punktową do podium. Polka za swój przejazd otrzymała 53.67 pkt. Na drugim biegunie znajduje się niestety nasz reprezentant w rywalizacji solistów. Pavlo Klimin zgromadził jedynie 36,93 pkt i po pierwszej części rywalizacji zajmuje ostatnie, 16. miejsce.

Nie najlepiej wiedzie się naszym reprezentantom w konkurencjach biegowych. W dzisiejszym biegu indywidualnym dziewcząt na 5 km, najlepsza z Polek - Julia Rucka - zajęła 39. miejsce ze stratą 2:14,0 do najlepszej Francuzki Tirloy. Karolina Kuc zajęła 43., Laura Wantulok 47., a Zuzanna Pabin 53. lokatę. W narciarstwie wysokogórskim polska sztafeta mieszana zajęła 25. miejsce w kwalifikacjach (na 27. zespołów), a następnie przybiegła na ostatniej, 12. pozycji w finale B. Polacy wystąpili w składzie Paulina Gomola/Wojciech Kłoda.

Niestety nie zobaczymy też naszych reprezentantów w finale snowboardowego slopestyle'u. Hanna Borowiak zajęła w kwalifikacjach 12. lokatę, a awans do finału wywalczyła czołowa dziesiątka. Jeszcze większego pecha miał Wiktor Kozarski, który słabym drugim przejazdem zaprzepaścił szansę jaką miał po bardzo dobrym pierwszym, i ostatecznie zajął 11. miejsce. 21. był Igor Truszkowski.

Dziś rozegrano też finały ski-crossu, a także kolejne rundy turniejów hokejowych i curlingowych. W tym konkurencjach nie mamy reprezentantów Polski.