Australian Open: Jan Zieliński i Hugo Nys w finale debla!
sirobi 2021

• Dodał: Jan Gąszczyk
  • Data publikacji: 26.01.2023, 13:10

Jan Zieliński i Hugo Nys po zaciętym spotkaniu pokonali francuską parę, Jeremy Chardy i Fabrice Martin i awansowali do finału Australian Open. Zieliński to trzeci Polak w historii, który zagra o tytuł w Melbourne. W 1978 roku po tytuł w parze z Kimem Warwickiem sięgnął Wojtek Fibak, a w 2014 z triumfu w Australii cieszyli się Łukasz Kubot i Robert Lindstedt.

W pierwszej partii, polsko-monakijski duet szybko wywalczył przełamanie, bo już w czwartym gemie i wyszedł na wysokie prowadzenie 4:1. Francuzi nie potrafili odrobić straty, oba duety pilnowały swoich podań nie dając sobie ani jednej szansy na przełamanie. Zieliński i Nys wykorzystali pierwszą piłkę setową przy swoim serwisie i zakończyli partię w 29 minut.

Drugi set był już dużo bardziej zacięty. Do 11 gema żaden z duetów nie miał nawet jednej okazji na przełamanie serwisu rywali, gemy były wygrywane szybko i bez większego problemu. Kluczowy dla losów partii był dwunasty gem przy serwisie Polak i Monakijczyka. W nim Chardy i Martin szybko wywalczyli sobie break pointy, które były jednocześnie piłkami setowymi. Dwie z nich, Jan Zieliński i Hugo Nys obronili, ale przy trzeciej musieli skapitulować.

Trzecia partia to już popis gry naszego tenisisty i jego partnera. Francuzi bardzo szybko stracili podanie dwa razy i to dało Zielińskiemu i Nysowi prowadzenie 4:0. Tej przewagi już nasz duet nie mógł wypuścić z ręki. Do końca seta wiele się już nie wydarzyło. Obie pary pilnowały swoich podań, nie mieliśmy żadnej okazji na breaka, ale to wystarczyło. W ósmym gemie Polak i Monakijczyk szybko wywalczyli sobie piłki meczowe. Pierwszą z nich rywale obronili, ale drugiej nie byli już w stanie. Po prawie dwóch godzinach gry Francuzi zeszli z kortu pokonani, a my możemy cieszyć się z kolejnego, polskiego finału wielkoszlemowego.

Jan Zieliński/Hugo Nys(POL/MON) – Jeremy Chardy/Fabrice Martin(FRA/FRA) 6:3 5:7 6:2