Zimowy EYOF 2023: pierwszy dzień bez medalu

• Dodał: Arkadiusz Kubiak
  • Data publikacji: 26.01.2023, 19:22

Bez polskiego medalu zakończył się piąty dzień 16. Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy. Nasi reprezentanci spadli na 10. miejsce w klasyfikacji medalowej.

Najbliżej podium była drużyna mieszana w kombinacji norweskiej. Zespół w składzie: Natalia Słowik, Kacper Jarząbek, Andrzej Waliczek i Pola Bełtowska, zajmował wprawdzie drugie miejsce po części skokowej, ale już po konkursach indywidualnych mogliśmy spodziewać się strat w części biegowej. Biało-czerwoni dość szybko spadli na 5. lokatę i taką "dowieźli" do mety, ze stratą prawie czterech minut do tryumfujących Austriaków.

13. miejsce w slalomie gigancie dziewcząt zajęła Magdalena Bańdo. Ostatecznie okazała się ona jedyną Polką sklasyfikowaną w tej konkurencji. Drugiego przejazdu nie ukończyła Nikola Komorowska, w już w pierwszym z trasy wypadły Hanna Zięba i Maja Woźniczka.

Na 7. miejscu w biathlonowym biegu indywidualnym na 12,5 km uplasował się Jakub Potoniec. W trzeciej dziesiątce znaleźli się pozostali biało-czerwoni: Dawid Filip (32.), Michał Szatkowski (37.) i Dawid Miller (39.). Słabiej wypadły biathlonistki na dystansie 10 km, choć w dużej mierze było to spowodowane dużą ilością pomyłek na strzelnicy. Ostatecznie najwyżej z Polek uplasowała się Amelia Liszka (38.). Majka Germata była 45., Zuzanna Sadownik 47., a Aleksandra Szajnowska 53.

Dziś rozegrano też konkurencje sprinterskie w biegach narciarskich. Kwalifikacje u chłopców przebrnęli Paweł Bryja i Hubert Tomaszek. Ten pierwszy zajął 6. miejsce w swoim ćwierćfinale. Tomaszek spisał się lepiej, ale 4. lokata nie zapewniła mu awansu do kolejnej fazy. W sprincie dziewcząt żadnej z naszych 4 reprezentantek nie udało się awansować do ćwierćfinałów.

W kwalifikacjach narciarskiego slopestyle'u wystąpił Antoni Cukier, ale nie udało mu się uplasować w czołowej dziesiątce i nie zobaczymy go w finale. Polak zajął 16. miejsce (53,00 pkt).

14. pozycję w programie dowolnym łyżwiarzy figurowych zajął Pavlo Klimin, dzięki czemu z łączną notą 118,60 pkt został sklasyfikowany na 15. miejscu w zmaganiach solistów. Złoty medal wywalczył Izraelczyk Nikita Sheiko (190,98 pkt).