Puchar Króla: awans Athleticu Bilbao
Дмитрий Садовников/Wikimedia Commons

• Dodał: Dawid Tymosz
  • Data publikacji: 26.01.2023, 22:19

Athletic Bilbao wygrał 3:1 z Valencią w ćwierćfinale Pucharu Hiszpanii. Baskowie przez większość czasu dominowali na boisku i zasłużenie znaleźli się w 1/2 finału.

Ćwierćfinałowe starcie mogło się dobrze zacząć dla gospodarzy, gdyby w trzeciej minucie Samuel Dias Lino trafił w światło bramki. Jak się potem okazało, Valencia na jakikolwiek strzał czekała do drugiej połowy. Ostatni kwadrans inauguracyjnej części gry wynagrodził dotychczas mało atrakcyjne starcie. Dośrodkowaną piłkę zgrał Inaki Williams, a odbiorca tego podania, Iker Muniain, wpisał się na listę strzelców. Radość Athleticu nie trwała jednak długo. Mouctar Diakhaby zagrał płaskie podanie w pole karne, które przeciął Oscar de Marcos, notując samobójczego gola. Baskowie odpowiedzieli jeszcze przed przerwą. W 45. minucie Inaki Williams wycofał do Nico Williamsa i goście schodzili do szatni, prowadząc.

W drugiej połowie ponownie to Athletic był bliżej kolejnych trafień. Dublet ustrzelić mógł Muniain, ale uderzył ponad poprzeczką. W 72. minucie po raz kolejny kluczową rolę odegrał starszy z braci Williams, który był faulowany w polu karnym. Carlos Del Cerro początkowo nakazał grać dalej, ale po weryfikacji VAR zmienił decyzję. Rzut karny wykorzystał Mikel Vesga. Valencia nie potrafiła sobie stworzyć okazji, by choćby zbliżyć się do rywala na stratę jednej bramki. W 84. minucie oddała jedyny celny strzał, a jego autorem był Hugo Duro. Athletic Bilbao dołączył do Osasuny i Barcelony w gronie półfinalistów Pucharu Króla.

Valencia - Athletic Bilbao: 1:3 (1:2)

Bramki: 43'(s.) de Marcos - 35' Muniain, 45' N.Williams, 74'(k.) Vesga

Valencia: Mamardaszwili - Foulquier, Comert, Diakhaby (46' Ozkacar), Gaya - Musah (57' Almeida), Guillamon (75' Marcos Andre), Moriba - Castillejo (57' Perez), Cavani (57' Duro), Dias Lino

Bilbao: Agirrezabala - de Marcos, Vivian, Alvarez, Berchiche - Herrera (79' D.Garcia), Vesga, N.Williams (90+4' R.Garcia), Muniain (79' Sancet), Berenguer - I.Williams (89' Guruzeta)

Żółte kartki: 28' Diakhaby, 45+2' Musah, 74' Comert, 90+7' Moriba - 32' Vivian, 78' Aggirezabala, 88' Sancet

Sędzia: Carlos Del Cerro