Zimowy EYOF 2023: srebro drużyny mieszanej skoczków i piękny występ Noelle Streuli
Rainer Lippert, Wikimedia Commons

• Dodał: Jan Wagner
  • Data publikacji: 27.01.2023, 20:23

Zimowy Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy powoli dobiega końca. Przedostatniego dnia rywalizacji najwięcej powodów do radości dała nam drużyna mieszana w skokach narciarskich w składzie Natalia Słowik, Wiktor Szozda, Pola Bełtowska, Klemens Joniak, która zdobyła srebrny medal.

Początek przedostatniego dnia rywalizacji na Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy był dla nas fantastyczny. Rankiem na skoczni w Planicy rywalizowały bowiem drużyny mieszane. Już po pierwszej serii nasi skoczkowie, głównie dzięki fantastycznej próbie Klemensa Joniaka, plasowali się na drugim stopniu podium. O pogoni za fantastycznymi Słoweńcami nie mogło być mowy, jednak równe skoki biało-czerwonych w rundzie finałowej pozwoliły im utrzymać miejsce zajmowane na półmetku. Brąz trafił do skoczków z Niemiec. Warto zauważyć, że jeszcze nigdy w historii polska drużyna mieszana w skokach narciarskich nie stanęła na podium międzynarodowej imprezy. Oby ten sukces naszych młodych sportowców przełożył się w przyszłości na podobne wyniki wśród seniorów.

Nie był to jednak jedyny medal wywalczony w piątek przez biało-czerwonych. Ogromny sukces osiągnęła również nasza łyżwiarka figurowa. W zawodach solistek Noelle Streuli sięgnęła po brąz. Po programie krótkim Polka plasowała się na czwartym miejscu, jednak fantastyczny występ w piątek pozwolił jej wyprzedzić Niemkę Olesyę Ray i zająć miejsce na podium. Miejmy nadzieję, że nasza młoda i niezwykle utalentowana łyżwiarka pójdzie w ślady Jekatieriny Kurakowej i już za kilka lat będziemy mogli podziwiać ją podczas Igrzysk Olimpijskich!

W innych konkurencjach biało-czerwoni albo nie startowali, albo spisali się przeciętnie. W narciarstwie alpejskim w slalomie gigancie chłopców wzięło udział czterech Polaków. Najlepszy z nich Igor Kaczmarek zajął 27. miejsce. Pozostali nasi reprezentanci znaleźli się poza czołową trzydziestką.

Kiepsko spisała się również nasza sztafeta mieszana w biegach narciarskich. Biało-czerwoni w składzie Przemysław Legierski, Julia Rucka, Paweł Bryja, Karolina Kuc zajęli dwunaste miejsce ze stratą ponad pięciu minut do zwycięskich Szwedów. Srebro trafiło do Finów, a brąz do Czechów.

Biało-czerwoni w piątek zaprezentowali się także w skialpinizmie – konkurencji łączącej wspinaczkę z jazdą na nartach. Od miejsca na podium nasi reprezentanci byli jednak bardzo daleko. Wśród dziewcząt Paulina Gomola zajęła 26. miejsce, a wśród chłopców najlepszy z Polaków Wojciech Kłoda uplasował się na 22. lokacie.

Medale rozdano dzisiaj również w kilku innych konkurencjach bez udziału biało-czerwonych. Rozegrano także finały turnieju hokejowego chłopców i dziewcząt oraz zawodów w curlingu. Komplet wyników znajdą Państwo na oficjalnej stronie EYOF 2023.