Biegi narciarskie – PŚ: niespodzianki w sprincie, Szwedki i Johannes Klaebo bez zwycięstwa!
Sandro Halank, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 28.01.2023, 16:57

Norweżka Kristine Stavaas Skistad i Francuz Richard Jouve triumfowali w biegach sprinterskich techniką klasyczną w Les Rousses. W pokonanym polu pozostali dotychczasowi dominatorzy w tej konkurencji: szwedzkie biegaczki oraz Johannes Hoesflot Klaebo. Do ćwierćfinałów awansował Kamil Bury.

Niespodziewane rozstrzygnięcia w biegach sprinterskich techniką klasyczną w Les Rousses. Zmagania kobiet zdominowała Kristine Stavaas Skistad. 23-letnia Norweżka była dziś poza zasięgiem rywalek – najpierw wygrała eliminacje, później pewnie kwalifikowała się do kolejnych faz zawodów. W finale narzuciła tempo nieosiągalne dla przeciwniczek, w tym dla dominujących w ostatnich latach Szwedek: Mai Dahlqvist, Emmy Ribom, Linn Svahn i Johanny Hagstroem. Skistad triumfowała pewnie z czasem 3:01.97, kontrolując sytuację od startu do mety. Na podium obok Norweżki stanęły Ribom i Dahlqvist.

Do tej pory największym osiągnięciem w karierze Kristine Stavaas Skistad było wywalczone w 2019r. mistrzostwo świata juniorek w sprincie klasykiem. W tamtym biegu Norweżka nieznacznie pokonała Monikę Skinder, później w rywalizacji seniorskiej pojawiała się sporadycznie. Miała jednak na koncie kilka bardzo dobrych startów, w których kwalifikowała się do finałów sprintów. Wydaje się, że w tym sezonie ustabilizowała formę, co zaowocowało pierwszym w karierze pucharowym triumfem.

W rywalizacji męskiej wspaniały popis umiejętności przed własną publicznością dał Richard Jouve. Najlepszy francuski sprinter w finałowym biegu pokonał samego Johannesa Hoesflota Klaebo. Po emocjonującym finiszu zawodnik gospodarzy zwyciężył z czasem 2:39.14, lepszym od wyniku Norwega o 0.09 sek. Na najniższym stopniu podium stanął także drugi biegacz z kraju fiordów – Paal Golberg (+0.91).

W ćwierćfinale z rywalizacją w Les Rousses pożegnał się Kamil Bury. Polak w kwalifikacjach zajął dobre 18. miejsce, jednak w fazie pucharowej zawodów nie było już tak różowo. Bury nie wytrzymał tempa narzuconego przez Szweda Marcusa Grate i w swoim biegu zajął ostatnią, szóstą lokatę. Szybsi od naszego zawodnika byli: Sivert Wiig, Marcus Grate, Lucas Chanavat, Ludek Seller i Ville Ahonen. Ostatecznie Kamila Burego sklasyfikowano na 27. miejscu. Przez eliminacje nie przebrnął drugi z polskich biegaczy – Maciej Staręga zajął 37. lokatę.

Jutro na zakończenie zmagań w Les Rousses biegi ze startu wspólnego na dystansie 20 km klasykiem.