EBL: Astoria zwycięska w Gliwicach
Andrzej Romański/PLK

• Dodał: Andrzej Kacprzak
  • Data publikacji: 28.01.2023, 17:30

Astoria Bydgoszcz pokonała w wyjazdowym spotkaniu GTK Gliwice 89:82. Bydgoszczanie dzięki zwycięstwu awansowali na 14. miejsce  w tabeli Energa Basket Ligi.

Faworytem pierwszego sobotniego spotkania było GTK. Gospodarze co prawda nie grają w tym sezonie zbyt dobrze, ale wciąż prezentowali nieco wyższy poziom niż ich dzisiejsi rywale. Astoria zajmowała bowiem przedostatnie miejsce w tabeli, wyprzedzając jedynie Twarde Pierniki Toruń.

Mimo to spotkanie lepiej zaczęło się dla przyjezdnych. Po pierwszych kilku minutach wyrównanej gry bydgoszczanie zaczęli zaznaczać swoją przewagę na parkiecie. Przyjezdni od stanu 13:13 zaczęli przeważać i dzięki bardzo dobrej końcówce kwarty to oni prowadzili 22:17. Druga część gry stała na wysokim poziomie i mogła być atrakcyjna również dla postronnych kibiców. Obie ekipy wyglądały dobrze w ataku i pozostawały ze sobą w bardzo bliskim kontakcie. Gospodarze zaprezentowali się nieznacznie lepiej i kilkukrotnie obejmowali prowadzenie, ale ostatecznie na zakończenie pierwszej połowy spotkania przegrywali z przyjezdnymi 45:42.

Po zmianie stron gospodarze dość szybko zaczęli budować swoją przewagę. Odrobili straty oraz objęli prowadzenie w przeciągu pierwszych kilku akcji trzeciej kwarty. Goście starali się dotrzymywać kroku, ale nie byli w stanie odzyskać prowadzenia w tej części gry. Wynikało to z faktu, że miejscowi do bardzo dobrej gry w ofensywie dołożyli również solidny występ w defensywie. W efekcie GTK prowadziło różnicą 4 punktów przed startem czwartej kwarty. W niej ponownie obudzili się przyjezdni. Astoria zagrała zdecydowanie najlepszą partię w całym spotkaniu. Bydgoszczanie zwarli szyki w obronie, a na drugim końcu boiska spisywali się jeszcze lepiej. Przyjezdni trafiali blisko 60% rzutów zarówno za 2 punkty jak i zza łuku. W połączeniu z tym, że byli bezbłędni na linii rzutów osobistych dało im to aż 28 punktów.

Astoria Bydgoszcz dzięki znakomitej czwartej kwarcie pokonała GTK Gliwice 89:82. Astoria odniosła więc swoje pierwsze zwycięstwo w 2023 roku i awansowała na 14. miejsce w tabeli Energa Basket Ligi. GTK wróciło natomiast na 11. pozycję.

GTK Gliwice - Astoria Bydgoszcz 82:89 (17:22, 25:23, 23:16, 17:28)

GTK: Richadson 21, Skific 14, Szlachetka 13, Rowland 11, Murphy 8, Ferguson 7, Wilk 7, Ryek 1

Astoria: Petrilevicius 20, Szymkiewicz 15, Smith 14, Simons 13, Cayo 11, Henry 7, Wadowski 7, Lewandowski 2