EBL: zwycięstwo Zastalu w ważnym meczu, seria Czarnych przerwana

• Data publikacji: 30.01.2023, 19:49

W Słupsku rozegrano ważny mecz w kontekście walki o fazę play-off. Czarni przegrali 64:66 z Zastalem Zielona Góra i ich seria zwycięstw została przerwana.

Trwa walka o czołową ósemkę Energa Basket Ligi. Dlatego też bacznie przyglądaliśmy się spotkaniu ósmej i dziewiątej drużyny w tabeli. Grupa Sierleccy Czarni Słupsk podejmowali Enea Zastal BC Zielona Góra. Czarni mieli na swoim koncie dziewięć zwycięstw, z czego trzy w poprzednich meczach, w tym ze Stalą Ostrów i Treflem Sopot. Zastal, który odniósł osiem wygranych w sezonie, wrócił na ligowe parkiety po kilkunastu dniach przerwy. W międzyczasie sięgnął po dwa zwycięstwa w lidze ENBL.

Obydwie drużyny potrzebowały trochę czasu na zdobycie pierwszych punktów. Czarni otworzyli wynik po dwóch minutach i od razu objęli prowadzenie 7:0. Gospodarze przez kolejne minuty utrzymywali prowadzenie, ale zmieniło się to na początku drugiej kwarty. Od wyniku 14:19 Zastal zanotował serię 10:0, a zespół Mantasa Cesnauskisa pozostał bez punktów przez pięć minut. Czarni szybko wrócili na prowadzenie i do przerwy wygrywali 30:29.

Gospodarze bardzo dobrze rozpoczęli drugą połową i po jej czterech minutach prowadzili 41:36. Później zanotowali kolejny przestój, podczas którego Zastal zdobył 12 kolejnych punktów. Na koniec trzeciej kwarty zespół z Zielonej Góry wygrywał 53:49, a czwartą odsłonę rozpoczął od serii 9:0. Po skutecznej akcji Przemysława Żołnierewicza goście wypracowali największą przewagę. Na trzy minuty przed końcem Zastal prowadził 66:55, ale Czarni ruszyli do odrabiania strat. Zdobyli dziewięć kolejnych oczek i na pół minuty przed ostatnią syreną mieli tylko dwa punkty straty. W kolejnej akcji zespół Olivera Vidina stracił piłkę. Gospodarze mogli wyrównać, ale Billy Ivey oddał niecelny rzut i mimo problemów w końcówce ze zwycięstwa cieszyli się koszykarze Zastalu. Obydwa zespoły miały słabą skuteczność z gry (Czarni 36%, a Zastal 42%) oraz tylko 7/14 celnych rzutów wolnych.

Grupa Sierleccy Czarni Słupsk - Enea Zastal BC Zielona Góra 64:66 (16:12, 14:17, 19:24, 15:13)

Czarni: Ivey 19, DiLeo 13, Witliński 10, Chyliński 6, Coleman 5, Lake 4, Schenk 4, Musiał 3, Leończyk 0, Jankowski, Kołodziej, Pluta

Zastal: Hadzibegowić 17, Zecewić 16, Kowalczyk 9, Żołnierewicz 9, Kutlesić 8, Alford 6, Brewton 1, S. Wójcik 0, Kunc, J. Wójcik, Jagiełowicz.