Biegi narciarskie – MŚJ: norweski dublet, dobry start Darii Szkurat
Loru Creative

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 30.01.2023, 23:17

Milla Grosberghaugen Andreassen i Matthias Holbaek z Norwegii mistrzami świata juniorów w biegach na 20 km stylem klasycznym ze startu wspólnego. Dobry występ ma za sobą Daria Szkurat, która zajęła miejsce w czołowej „15”-stce zmagań. Lokaty w trzeciej dziesiątce wywalczyli Piotr Jarecki i Zuzanna Fujak.

W poniedziałek na olimpijskich trasach w Whistler juniorzy rywalizowali o medale na najdłuższych dystansach. Bieg kobiet na 20 km ze startu wspólnego przebiegał pod dyktando faworytki. Norweżka Milla Grosberghaugen Andreassen to kolejny z wielkich norweskich talentów. 17-letnia zawodniczka, która tej zimy wygrała wszystkie juniorskie zmagania w swoim kraju, a w seniorskich mistrzostwach Norwegii uplasowała na 5. i 6. pozycji, w Kanadzie miała dominować i seryjnie zgarniać złote krążki. W sprincie musiała jednak uznać wyższość Finki Tossavainen. W biegu długim na Andreassen nie było już mocnych.

Norweżka od początku przewodziła stawce, sukcesywnie zwiększając tempo. Po pokonaniu 1/3 dystansu kroku faworytce dotrzymywała jedynie Szwedka Lisa Eriksson, a pozostałe biegaczki miały do liderek już blisko 20 sekund straty. Reprezentantka Kraju Trzech Koron walczyła ambitnie, jednak nie była w stanie odeprzeć ataku rywalki na ostatnich kilometrach. Andreassen z łatwością uciekła Szwedce i finiszowała samotnie, bardzo pewnie zdobywając swój pierwszy tytuł mistrzyni świata juniorek z czasem 1:01:17.6. Eriksson była od niej wolniejsza o ponad 20 sekund. W swojej kolekcji medalowej szwedzka zawodniczka ma już pięć medali MŚJ, wywalczonych w ciągu trzech ostatnich lat. W tej kolekcji brakuje jednak indywidualnego złota.

Do końca trwała walka o brązowy krążek juniorskiego czempionatu. Szansę na podium zachowały Szwajcarka Marina Kaelin, Włoszka Iris de Martin Pinter, Finka Eevi-Ikeri Toussavainen i Norweżka Eva Ingebrigsten. Ostatecznie na finiszu najlepsza okazała się mistrzyni świata juniorek w sprincie – Tossavainen, która na ostatniej prostej wyprzedziła biegaczkę z Italii. Kolejne miejsca dla Szwajcarki, Norweżki i dwóch kolejnych reprezentantek Szwecji: Elin Naeslund i Tove Ericsson.

Dobry bieg ma za sobą Daria Szkurat. Polka ukończyła rywalizację na 15. miejscu, co jest jej najlepszym wynikiem w historii startów w MŚJ. Szkurat ruszała na trasę z 26. numerem, po 7 km rywalizacji przebiła się na miejsce w połowie drugiej dziesiątki. Na mecie zameldowała się ze stratą 2 minut i 20 sekund do Andreasson. W czołowej „30”-stce zmagania ukończyła także Zuzanna Fujak. Druga z naszych zawodniczek zajęła 26. lokatę, jednak jej strata do zwyciężczyni była ogromna – prawie pięć minut. Kamila Idziniak została sklasyfikowana na 44. miejscu, w gronie 51. zawodniczek, które ukończyły bieg. Ostatnia z Polek miała do liderki ponad 11 minut straty.

W biegu mężczyzn na tym samym dystansie stawka szybko się podzieliła. Jeszcze przed półmetkiem czołówkę stworzyło czterech norweskich biegaczy oraz Fin Niko Anttola. To właśnie fiński wicemistrz świata z biegu na 10 km klasykiem z ubiegłego roku przez większość czasu narzucał tempo. Taktyka przyniosła skutek – na 5 km przed metą za plecami Anttoli utrzymał się jedynie Mathias Hoelbaek. Norweg pilnował rywala i decydujący atak przypuścił na ostatnim podbiegu przed metą. Zmęczony długim prowadzeniem Fin nie dał rady odpowiedzieć i musiał zadowolić się drugim w karierze srebrem. Anttola finiszował 7 sekund po Halbaeku i było widać, że jest mocno rozczarowany takim obrotem spraw. Na najniższym stopniu podium stanął inny junior z kraju fiordów – Kristian Kollerud, który na mecie miał blisko pół minuty straty do zwycięzcy. Poza podium Niemiec Elias Keck, Włoch Davide Ghio, Niemiec Simon Jung i Szwajcar Fabrizio Albasini.

Jedynym reprezentantem Polski, który ukończył zmagania w czołowej „30” był Piotr Jarecki. Polak finiszował na niezłej 25. pozycji, ze stratą 3 minut i 14 sekund do Hoelbaeka. Bardzo słabo spisali się pozostali Biało-Czerwoni: Łukasz Gazurek był 48. (ponad 6 minut straty), a Tomasz Wąsowicz 52. (+7:21.3). Sklasyfikowano 64. biegaczy.