FIBA Europe Cup: Anwil ze zwycięstwem i awansem
Andrzej Romański/PLK

• Data publikacji: 01.02.2023, 20:38

Koszykarze Anwilu Włocławek zapewnili sobie awans do fazy pucharowej rozgrywek FIBA Europe Cup. W piątym meczu grupowym wygrali 74:66 z CSM Oradeą.

Anwil Włocławek walczył dzisiaj o awans do fazy play-off FIBA Europe Cup. Polski zespół był liderem swojej grupy i zwycięstwo nad CSM Oradeą było przepustką do kolejnej części rozgrywek. Zwycięzcy ostatniego hitu Energa Basket Ligi ze Śląskiem Wrocław, przystępowali do meczu z rumuńskim rywalem jako zdecydowani faworyci. Wygrali bowiem na wyjeździe 91:73.

Lepiej w spotkanie weszła Oradea, która objęła prowadzenie 5:0. Jednak Anwil odpowiedział serią siedmiu punktów. W kolejnych minutach gospodarze notowali następne serie punktowe, a po ostatniej z nich - 7:0 - prowadzili na koniec pierwszej kwarty 27:13. W drugiej kwarcie lepszym zespołem w Hali Mistrzów byli goście. Rumuński zespół wygrał tę część meczu 22:14 i zbliżył się nawet na trzy punkty. Na przerwę włocławianie schodzili z wynikiem 41:35.

Po trzech minutach gry trzeciej kwarty Anwilowi znów udało się wypracować dwucyfrową przewagę - 48:38. Po trzydziestu minutach drużyna Przemysława Frasunkiewicza wygrywała 61:47, więc powróciła różnica czternastu punktów, która widniała na tablicy wyników po pierwszej odsłonie. Czwarta kwarta przez większość czasu była bardzo wyrównana, co sprzyjało gospodarzom. CSM Oradea zakończyła mecz serią 6:0 w ostatniej minucie, ale ostatecznie przegrała 66:74.

Koszykarze Anwilu odnieśli czwarte zwycięstwo w pięciu meczach i utrzymali prowadzenie w grupie. Ich przewaga nad Oradeą wzrosła do dwóch wygranych. W ostatniej kolejce polski zespół najprawdopodobniej zagra z Brose Bamberg o pierwsze miejsce. Dzisiaj w Hali Mistrzów trener Przemysław Frasunkiewicz dał się wykazać wszystkim zawodnikom z dwunastki meczowej. Najwięcej punktów zdobyli Josip Sobin (17 punktów) i Michał Nowakowski (16 punktów). W drużynie z Rumunii grali znani z polskich parkietów - Erick Neal, Mark Ogden, Kris Richard i Josh Bostic. Ten ostatni jeszcze niedawno reprezentował Anwil.

Anwil Włocławek - CSM Oradea 74:66 (27:13, 14:22, 20:12, 13:19)

Anwil: Sobin 17, Nowakowski 16, Petrasek 12, Greene 9, Łączyński 8, Sanders 8, Williams 4, Bojanowski 0, Dawdo 0, Słupiński 0, Łazarski 0, Woroniecki 0

Oradea: Neal 16, Richard 12, Tarolis 9, Holt 9, Markowić 8, Ogden 7, Bostić 5, Baciu 0, Gheorge 0, Nicolescu 0, Nastrut, Vescan.