NBA: kontuzja Doncica, bójka Mitchella z Brooksem
Erik Drost

• Data publikacji: 03.02.2023, 07:35

Dallas Mavericks pokonali na własnym parkiecie New Orleans Pelicans 111:106, ale przypłacili to kontuzją Luki Doncica na początku trzeciej kwarty. W innym spotkaniu Cleveland Cavaliers wygrali z Memphis Grizzlies 128:113, a z meczu wyrzuceni zostali Donovan Mitchell oraz Dillion Brooks.

Dallas Mavericks — New Orleans Pelicans

Pierwsza połowa tego spotkania to pokaz absolutnej dominacji miejscowych Mavericks, którzy prowadzili aż 70:43. Znajdujący się w trakcie dziewięciomeczowej serii porażek Pelicans odzyskali wreszcie Brandona Ingrama (26pkt/9zb/7as), ale skrzydłowy nie był w stanie odmienić gry drużyny, która przez pierwsze 24 minuty meczu wyglądała na kompletnie zagubioną po obu stronach parkietu.

Sytuacja uległa zmianie na początku trzeciej kwarty, gdy po groźnie wyglądającym upadku kontuzji nabawił się Luka Doncic (31pkt/8zb/4as/2prz). Słoweniec był zmuszony opuścić parkiet, a Ingram wspólnie z CJ'em McCollumem (19pkt/4zb/8as) zaczął napędzać ataki Pels, którzy powoli zmniejszali dzielący ich od rywali dystans. W samej końcówce prowadzenie Mavs stopniało do zaledwie trzech oczek, ale ostatecznie podopieczni Jasona Kidda zdołali wygrać 111:106, głównie dzięki kapitalnej postawie Josha Greena (15pkt/4zb/2prz) w decydujących momentach spotkania.

Cleveland Cavaliers — Memphis Grizzlies

Do niecodziennej sytuacji doszło natomiast w Rocket Mortgage FieldHouse, gdzie Cavaliers podejmowali Grizzlies. Starcie od samego początku stało na bardzo wysokim poziomie, a oba zespoły rywalizowały na pełnych obrotach, nie odpuszczając walki o żadną piłkę. W pewnym momencie trzeciej odsłony doszło jednak do bardzo dziwnego zachowania Dilliona Brooksa (9pkt), który po tym, jak upadł na parkiet, zdecydował się z całej siły uderzyć w czuły punkt Donovana Mitchella (6pkt/4zb/3as). Zawodnik Cavs w odpowiedzi rzucił w Brooksa piłką, po czym panowie musieli zostać rozdzieleni przez sztab trenerski oraz pozostałych zawodników. Ostatecznie sędziowie zdecydowali się wyrzucić ze spotkania obu koszykarzy, a Dilliona najprawdopodobniej czeka kilkumeczowe zawieszenie, na które już od dłuższego czasu pracuje...

Od tego momentu Cavaliers całkowicie przejęli mecz, a doskonale grą w ataku swojej ekipy zarządzał Darius Garland (32pkt/11as), który wygrał bezpośredni pojedynek z Ja Morantem (24pkt/8zb/8as). Miejscowi wygrali 128:113 i z bilansem 32:22 zajmują piątą pozycję w Konferencji Wschodniej.

Pozostałe mecze

• na brak emocji nie mogli narzekać kibice w Gainbridge Fieldhouse, choć na ich nieszczęście cała historia nie miała swojego "happy-endu". Indiana Pacers prowadziła przez większość spotkania, ale ostatecznie przegrała z Los Angeles Lakers 111:112, a rzut na zwycięstwo na 35 sekund przed końcem trafił Anthony Davis.
  • walka do ostatnich sekund miała również miejsce w Madison Square Garden, gdzie osłabieni brakiem Jalena Brunsona Knicks pokonali Heat 106:104. W ostatniej akcji meczu rzut na zwycięstwo oddał Tyler Herro, ale się pomylił.
  • LaMelo Ball po raz pierwszy w karierze został wyrzucony z meczu NBA. Młody rozgrywający Charlotte Hornets był sfrustrowany fatalnym błędem sędziowskim w końcówce starcia przeciwko Bulls, które mogło wpłynąć na ostatecznie wynik rywalizacji.
  • Nikola Jokic wykonał następny krok w kierunku zdobycia trzeciego z rzędu MVP. Serbski środkowy zanotował kolejne triple-double (22pkt/14zb/16as), a świetną pomoc w ataku zapewnił mu Jamal Murray (33pkt/5zb/8as). Nuggets pokonali Warriors 134:117 i z bilansem 36:16 przewodzą Konferencji Zachodniej.
  • w ostatnim spotkaniu nocy Los Angeles Clippers roztrwonili 21-punktową przewagę, przegrywając z Milwaukee Bucks 105:106. Bohaterem gospodarzy był niezawodny Giannis Antetokounmpo, który w drugiej połowie zdobył aż 34 ze swoich 54 punktów.