Koszykówka - EBLK: kolejne wygrane AZS-u Gorzów i Polonii
Dawid Lis

• Dodał: Dawid Lis
  • Data publikacji: 04.02.2023, 20:37

Niespodzianek w sobotnich meczach EBLK nie było. Pewnie wygrały liderki z Gorzowa Wielkopolskiego, a przed własną publicznością cenną wygraną zanotowały koszykarki Polonii Warszawa.

Większość klubów Energa Basket Ligi Kobiet ma już wolne ze względu na przerwę reprezentacyjną. Jednak na sobotę zaplanowano dwa spotkania, które rozegrane zostały awansem. W Pruszkowie w ramach 18. kolejki miejscowe zmierzyły się z liderkami z Gorzowa Wielkopolskiego, a w Warszawie w meczu 21. kolejki w stolicy walczyły koszykarki Energi Toruń.

Ten drugi pojedynek był zdecydowanie bardziej istotny, jeśli chodzi o układ tabeli. Polonia i Energa przed pierwszym gwizdkiem miały tyle samo punktów i obie ekipy nadal liczyły się w walce o play off. Początek tego starcia był nawet z lekkim wskazanie na gości, ponieważ torunianki prowadziły 8:2, ale szybko straty odrobiły miejscowe i to one ostatecznie wygrały kwartę 19:15, choć było nawet 19:10. Drugie dziesięć minut to niemal dominacja Polonii, która do swojej przewagi dołożyła jeszcze kolejnych 13 punktów i po pierwszej połowie gospodynie prowadziły już 48:31 i wydawało się, że bez problemów odniosą ósme zwycięstwo.

Po zmianie stron straty zaczęły odrabiać koszykarki prowadzone przez Elmedina Omanica. Na dwie minut przed końcem trzeciej kwarty było już tylko 58:53 dla Polonii i fani toruńskiej drużyny mogli nadal żyć nadzieją. Końcówkę tej części meczu wygrały jednak gospodynie 10:1 i przed decydującą kwartą było 68:54. W ostatnich minutach koszykarki z Warszawy kontrolowały już przebieg meczu i nie dały szans rywalkom. Tym samym to Polonia zanotowała swoje ósme zwycięstwo i zbliżyła się do awansu do fazy play off.

W Pruszkowie beniaminek EBLK miał bardzo trudne zadanie, bo zatrzymać gorzowski AZS dały radę na razie tylko mistrzynie Polski z Polkowic. W pozostałych rozegranych 15 meczach zawodniczki prowadzone przez Dariusza Maciejewskiego nie dawały się zaskoczyć.

Od samego początku gorzowianki nie miały żadnych problemów i ten mecz był opcją, aby liderki AZS-u mogły odpocząć, a więcej czasu na parkiecie spędziły zmienniczki. Na pewno na uwagę zasługuje występ Alanny Smith, która zdobyła 42 punkty, a jeszcze niedawno ta zawodniczka zmagała się z kontuzją.

18. kolejka EBLK:
MKS Pruszków - Polskia Strefa Inwestycji Enea Gorzów Wielkopolski 57:94 (11:24, 17:22, 17:22, 12:26)

21. kolejka EBLK:
SKK Polonia Warszawa - Energa Krajowa Grupa Spożywcza Toruń 82:66 (19:15, 29:16, 20:23, 14:12)