Biegi narciarskie – PŚ: Ebba Anderson i Paal Golberg najlepsi na 10 km
Granada, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 04.02.2023, 16:39

Ebba Andersson nie dała rywalkom żadnych szans w biegu na 10 km techniką dowolną w Toblach. Na podium także Jesssie Diggins i Ingvild Flugstad Oestberg. W rywalizacji mężczyzn totalna dominacja Norwegów, którzy zajęli siedem pierwszych miejsc. Triumfował Paal Golberg przed Simenem Hegstadem Krugerem i Johannesem Hoesflotem Klaebo. Kolejny raz w sezonie w czołowej trzydziestce Pucharu Świata zameldował się Dominik Bury.

Zmagania w biegu indywidualnym na dystansie 10 km stylem dowolnym kobiet były popisem Ebby Andersson. Szwedka narzuciła tempo nieosiągalne dla rywalek i od drugiego kilometra uzyskiwała najlepsze w stawce czasy na punktach pomiarowych. Do półmetka wyrównaną walkę z Andersson toczyła Jessie Diggins, jednak w drugiej połowie dystansu Szwedka włączyła szósty bieg i powiększyła przewagę do 20 sekund. Na finiszu mogła już nieco zwolnić, a i tak triumfowała z przewagą ponad 13 sekund nad Diggins. Amerykanka wydaje się mieć za sobą dołek formy i w ostatnich zawodach pucharowych przed mistrzostwami świata w Planicy po raz drugi melduje się na podium. Dobrą dyspozycję utrzymuje Ingvild Flugstad Oestberg, która była dziś zdecydowanie najlepsza z Norweżek. Zwyciężczyni klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w sezonie 2018/2019 zajęła trzecie miejsce, ze stratą 33 sekund do Andersson. Kolejne lokaty dla Nadine Faehndrich, Rosie Brennan i Delphine Claudel. Pozycje w czołowej dziesiątce zajęły również: Victoria Carl, Jonna Sundling, Krista Parmakoski i Julia Kern. Dopiero 11. Była Frida Karlsson, a liderka Pucharu Świata, Tiril Udnes Weng, uplasowała się na odległym 29. miejscu.

O ile w rywalizacji kobiet w czołówce było mocno międzynarodowo, o tyle bieg męski – jak wiele razy w tym sezonie – został całkowicie zdominowany przez Norwegów. Zawodnicy z kraju fiordów zajęli siedem pierwszych miejsc w stawce. Niezywkle zacięty korespondencyjny pojedynek stoczyli Paal Golberg i Simen Hegstad Krueger. Ostatecznie bieg zakończył się triumfem pierwszego z nich, który uzyskał czas o trzy dziesiąte sekundy lepszy niż Krueger. Podium uzupełnił Johannes Hoesflot Klaebo, który do zwycięskiego Golberga stracił niespełna trzy sekundy. Na kolejnych miejscach sklasyfikowano Haralda Oestberga Amundsena, Dirika Toensetha, Hansa Christera Holunda i Ivera Tildheima Andersena. Pierwszym nie-Norwegiem w stawce był Hugo Lapalus z Francji (8. miejsce), a tuż za nim uplasował się Niemiec Friedrich Moch. Dziesiątkę zamknął ostatni z reprezentantów Norwegii – Sjur Roethe.

Kolejny dobry i równy bieg w sezonie zanotował Dominik Bury. Najlepszy Polski biegacz uplasował się na 23. miejscu, ze stratą 52 sekund do Golberga. Pozostali Biało-Czerwoni bez punktów. Kamil Bury był 56., Maciej Staręga 73., a Mateusz Haratyk 76. Sklasyfikowano 81. biegaczy.