Skoki narciarskie - PŚ: Granerud znów wygrywa, powrót Kubackiego na podium
Joanna Malinowska/sportwobiektywie.pl

• Dodał: Rafał Kozieł
  • Data publikacji: 04.02.2023, 17:55

Halvor Egner Granerud zwyciężył w sobotnim konkursie na Mühlenkopfschanze w Willingen. Norweski skoczek na podium wyprzedził Anze Laniska oraz Dawida Kubackiego, który zajął trzecią pozycję. Poza wiceliderem Pucharu Świata punktowało czterech innych Polaków. Piotr Żyła zajął czwartą lokatę, a pozostali Polacy zostali sklasyfikowani w trzeciej dziesiątce zawodów.

Ze względu na ekstremalne warunki na skoczni w piątek, jury zdecydowało o przeniesieniu kwalifikacji do sobotniego konkursu nieco ponad godzinę przed rozpoczęciem zawodów. Awans do konkursu wywalczyło pięciu Polaków, a najlepszy z nich – Dawid Kubacki – zajął czwartą pozycję. Sztuka awansu do konkursu nie udała się jedynie Jakubowi Wolnemu, który zajął 52. pozycję. Kwalifikacje wygrał Markus Eisenbichler, który wyprzedził Karla Geigera oraz Daniela Andre Tande.

W pierwszej serii konkursowej pierwszym z „Biało-Czerwonych” był Aleksander Zniszczoł. Zawodnik z Cieszyna uzyskał 139,5 metra w dobrym stylu i zapewnił sobie niezłą sytuację wyjściową przed drugą serią, plasując się na 17. pozycji. W drugiej serii zameldował się także Paweł Wąsek, któremu próba na 132. metr dała awans oraz lokatę na początku trzeciej dziesiątki na półmetku zawodów. Druga część zawodników w pierwszej serii konkursowej skakała w dosyć zmiennych warunkach, przez co na tym etapie rywalizacji z konkursem pożegnali się m. in. Marius Lindvik czy Peter Prevc. W tej wietrznej loterii słaby los „wyciągnął” Kamil Stoch. Polski mistrz uzyskał 127 metrów, co dało mu awans, jednak plasowało go dopiero w połowie trzeciej dziesiątki. Lepiej spisali się Piotr Żyła i Dawid Kubacki. „Wiewiór”, po skoku na odległość 137 metrów otwierał drugą dziesiątkę, a wicelider Pucharu Świata zajmował trzecią pozycję, lądując dziesięć metrów dalej. Przed Kubackim znajdowali się tylko Anze Lanisek oraz Halvor Egner Granerud i wydawało się, że to tych trzech zawodników zajmie miejsca na podium, bowiem strata kolejnych zawodników wynosiła już kilkanaście punktów. Mimo druga seria mogła przynieść sporo przetasowań, bowiem różnica pomiędzy czwartym Stefanem Kraftem a zajmującym 12. pozycję Johannem Andre Forfangiem wynosiła niespełna cztery punkty.

Druga seria została rozegrana w trudnych warunkach, bowiem skoczkowie musieli zmierzyć się z dosyć mocnym wiatrem w plecy. Startujący jako pierwszy z Polaków Kamil Stoch wylądował dokładnie w tym samym miejscu co kilkadziesiąt minut wcześniej, co wystarczyło tylko do zajęcia 26. miejsca. Dużo słabszą próbę w serii finałowej zaliczył Paweł Wąsek, bowiem jego 122 metry spowodowały jego spadek na 22. pozycję. Jeszcze słabszą, bowiem tylko 119-metrową odległość uzyskał Aleksander Zniszczoł, który osunął się do drugiej połowy trzeciej dziesiątki zawodów. Dużo lepiej zaprezentował się Piotr Żyła, który uzyskał 138 metrów, co pozwoliło mu awansować do czołowej „10” i zająć lokatę tuż za podium. Miejsce na "pudle" przypieczętował Kubacki, który w drugiej serii skoczył 137 metrów. Polakowi nie udało się jednak wyprzedzić Laniska oraz Graneruda i musiał się zadowolić trzecią lokatą. W słoweńsko-norweskim pojedynku o zwycięstwo górą okazał się Granerud, który dzięki zwycięstwu powiększył swoją przewagę w cyklu Pucharu Świata nad Dawidem Kubackim.