Lekkoatletyka - Orlen Cup: fantastyczna Skrzyszowska o krok od rekordu Polski
Tomasz Woźniak/Poinformowani.pl

• Dodał: Kinga Filipek
  • Data publikacji: 04.02.2023, 19:35

Pia Skrzyszowska skradła show podczas zaliczanego mityngu Orlen Cup w Łodzi. Polka zwyciężyła rywalizację w biegu na 60 metrów przez płotki z fenomenalnym wynikiem 7,78 s. Najlepsi w swoich konkurencjach okazali się również Ewa Swoboda i Norbert Kobielski.

Z ogromną ciekawością w Atlas Arenie spoglądaliśmy szczególnie na rywalizację na płotkach. O krok od pobicia 43-letniego rekordu Polski była Pia Skrzyszowska. Reprezentantka Polski już w eliminacjach pobiegła najszybciej z całej stawki, uzyskując wynik 7,87 s. W finale Skrzyszowska potwierdziła swoją świetną dyspozycję, przybiegając na metę z fenomenalnym czasem 7,78 s. Jest to obecnie najlepszy wynik na listach światowych i nowy rekord życiowy 21-latki, a do pobicia rekordu kraju Zofii Bielczyk zabrakło tylko jednej setnej sekundy. Najlepszy czas w karierze uzyskała też inna reprezentantka Polski - Weronika Nagięć, która z czasem 8,08 zajęła 5. miejsce w finałowym biegu.

Na dystansie 60 metrów przez płotki mężczyzn bardzo dobrą formę potwierdził Jakub Szymański, który jako drugi przekroczył linię mety z czasem 7,59 s. Lepiej zaprezentował się tylko Roger Iribarne z Kuby (7,55 s). Oprócz Szymańskiego w biegu finałowym mogliśmy oglądać jeszcze trójkę Biało-Czerwonych. Życiowy rezultat osiągnął Krzysztof Kiljan, a czas 7,62 s zapewnił mu minimum na Halowe Mistrzostwa Europy. Piątą pozycję zajął Damian Czykier (7,67 s), a na siódmy miejscu bieg zakończył Patryk Kamionek (7,88 s).

W konkursie skoku o tyczce najlepszy okazał się Ernest John Obiena, który jako jedyny pokonał wysokość 5,77 m. Piotr Lisek zakończył zmagania na trzeciej pozycji z wynikiem 5,70 m, a Robert Sobera zajął 5 lokatę (5,51 m). Gorszy rezultat uzyskał Paweł Wojciechowski, który podobnie jak Michał Gawenda nie poradził sobie z poprzeczką na 5,51 m.

Polski triumf oglądaliśmy natomiast w skoku wzwyż. Rywalizację zwyciężył Norbert Kobielski, pokonując wysokość 2,23 m. Ostatnią z technicznych konkurencji było pchnięcie kulą mężczyzn. Najdalszą próbą popisał się Tomas Stanek z Czech, uzyskując rezultat 20,85 m. Bardzo dobrze zaprezentował się również Konrad Bukowiecki, który zajął 3. miejsce z najlepszym w tym sezonie wynikiem - 20,71 m. Michał Haratyk po pchnięciu na 20,17 m uplasował się na 5. pozycji.

Rywalizację w Atlas Arenie zwieńczyły biegi na 60 metrów. U panów wynikiem 6,57 s sezon zainaugurował halowy mistrz świata - Marcel Lamont Jacobs. Tuż za Włochem z czasem 6,60 s finiszował Dominik Kopeć, a piątą pozycję zajął Jakub Lempach (6,66 s). U kobiet z kolejnego zwycięstwa w sezonie cieszyła się Ewa Swoboda. Polka finiszowała z czasem 7,14 s, pokonując drugą Zaynab Dosso o tysięczne części sekundy. Czwarte miejsce zajęła Magdalena Stefanowicz (7,27 s), a siódme Paulina Paluch (7,33).

Szczegółowe wyniki Orlen Cup Łódź 2023

Kinga Filipek – Poinformowani.pl

Kinga Filipek

Amatorka biegania i pisania, studentka zarządzania w sporcie. Na portalu najczęściej znajdziecie mnie w działach siatkówki, skoków narciarskich, lekkoatletyki i łyżwiarstwa.