EBL: Zastal z wygraną, Pierniki coraz bliżej pierwszej ligi
Róża Koźlikowska/Twarde Pierniki

• Data publikacji: 04.02.2023, 21:35

W drugim sobotnim spotkaniu dziewiętnastej kolejki Energa Basket Ligi drużyna Enea Zastalu BC Zielona Góra pokonała na własnym parkiecie Arriva Twarde Pierniki Toruń 98:88. Dla podopiecznych Cedrica Heitza to już czternasta porażka w sezonie, a widmo spadku do pierwszej ligi z każdym tygodniem staje się coraz bardziej realna.

Przed rozpoczęciem meczu dość zdecydowanym faworytem wydawali się gospodarze, którzy znajdowali się na siódmej pozycji w ligowej tabeli, podczas gdy ich rywale okupowali ostatnie miejsce. Dodatkowo dwa poprzednie starcia tych zespołów kończyły się zwycięstwami zielonogórzan, w tym spotkanie z obecnego sezonu, gdy Zastal triumfował w Toruniu 89:72.

Sporym zaskoczeniem był więc fakt, że przyjezdni od początku całkowicie kontrolowali wydarzenia na parkiecie, prezentując świetną defensywę, która wymuszała straty przeciwników, a także skuteczną egzekucję zagrywek w ataku. Tym sposobem Pierniki prowadziły po pierwszej odsłonie 26:18, a po trzech minutach drugiej kwarty powiększyły różnicę do najwyższych w meczu dwunastu oczek. Od tego momentu sytuacja zaczęła się jednak odwracać, a sygnał do odrabiania strat dał Sebastian Kowalczyk (12pkt/5as), czterokrotnie trafiając zza łuku. Niedługo później do swojego kolegi dołączył Alen Hadzibegovic (20pkt/5zb/2prz), a Zastal doprowadził do remisu 46:46.

Po zmianie stron oba zespoły prezentowały bardzo wyrównany poziom, przez co ciężko było im wypracować większą przewagę punktową. W ekipie miejscowych za punktowanie odpowiadał Przemysław Żołnierewicz (21pkt/7as/2prz), ale po stronie przeciwnej odpowiedź potrafili znaleźć Sterling Gibbs (21pkt/5as) oraz Stefan Kenić (18pkt/6zb/4as). Na dziesięć minut przed końcem spotkania różnica wynosiła zaledwie dwa punkty, ale wtedy gra w ataku Zastalu zaczęła funkcjonować na najwyższym poziomie, dzięki czemu drużyna zdołała uciec rywalom na kilkanaście punktów. Duża w tym zasługa skutecznego Aleksandara Zecevica (19pkt/9zb/2blk), który zdominował strefę podkoszową, odbierając gościom ochotę do grania. Ostatecznie podopieczni Olivera Vidina pokonali Twarde Pierniki 98:88 i umocnili się na pozycji gwarantującej grę w play-offach Energa Basket Ligi. Z kolei dla torunian była to już czternasta porażka w obecnym sezonie, co jest najgorszym wynikiem na równi z Enea Abramczyk Astorią Bydgoszcz.

Enea Zastal BC Zielona Góra — Arriva Twarde Pierniki Toruń 98:88 (18:26, 28:20, 23:21, 29:21)

Zastal: Żołnierewicz 21, Hadzibegovic 20, Zecevic 19, Kowalczyk 12, Alford 8, Kutlesic 6, Brewton 6, Sz. Wójcik 5, Pluta 1, J. Wójcik

Pierniki: Gibbs 21, Kenić 18, Tomaszewski 10, Diduszko 9, Gordon 8, Walton 8, Cel 7, Brunk 7