Podsumowanie lig: kolejka pełna hitów w Hiszpanii
Flickr/Karl Baron

• Data publikacji: 06.02.2023, 11:27

Kolejka numer 19 w lidze hiszpańskiej zapowiadała się bardzo ciekawie. W hitach kolejki Real Madryt wygrał z Lenovo Teneryfa, a Barcelona z Walencją. W Turcji zaś kolejną porażkę poniósł Besiktas Igora Milicicia i Michała Sokołowskiego.

Liga hiszpańska

Aż w trzech meczach spotkały się drużyny walczące o czołowe lokaty w tabeli. Najciekawiej zapowiadał się mecz prowadzącego Realu Madryt z trzecim Lenovo Teneryfa. Spotkanie okazało się jednak jednostronne. Już po kilku minutach Królewscy mieli dwucyfrową przewagę, a potem ją utrzymywali. Ostatecznie pewnie wygrali 88:77. Możliwe, że rywalizacja wyglądałaby inaczej, gdyby w zespole gości zagrali Giorgi Shermadini i Marcelinho Huertas, ale trener Txus Vidoretta postanowił dać im odpocząć. Bilansem z Teneryfą zrównała się Cazoo Baskonia. Ekipa z Kraju Basków mimo problemów w pierwszych minutach ostatecznie zwyciężyła 91:79 z Casademontem Saragossą. Dla gości osiem punktów w niecałe 24 minuty zdobył Marcel Ponitka. Jego zespół ma dwa zwycięstwa przewagi nad strefą spadkową.

Druga w tabeli z takim samym bilansem (16-3) jest Barcelona. W innym z hitów kolejki zwyciężyła 81:75 z Walencją. Pierwsza połowa była bardzo słaba w wykonaniu drużyny z Katalonii i przegrywała po niej 32:43. Po zmianie stron gospodarze zaczęli grać skuteczniej, szczególnie w rzutach za trzy punkty. Tym samym w końcówce przechylili szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Bohaterem końcówki został Alex Abrines, który trafił szaloną trójkę po przechwycie pod koszem rywali, a potem zabrał piłkę w obronie.

Ważne zwycięstwo odniosła Gran Canaria. Jej rywalizacja z Unicają była długo wyrównana. Na kilka minut przed końcem ekipa z Wysp Kanaryjskich prowadziła 73:70. Później koszykarze z Malagi przestali trafiać, do czego mogło się przyczynić wyrzucenie trenera Ibona Navarro po kontrowersyjnej sytuacji. Gran Canaria triumfowała 88:70 i zbliżyła się do rywali na jedno zwycięstwo. AJ Slaughter zdobył 10 punktów, a Aleksander Balcerowski - pięć. Z powodu kontuzji pauzuje Adam Waczyński. Jego BAXI Manresa przegrała 65:73 z Joventutem i jest na dole tabeli z trzema zwycięstwami razem z Carplusem Fuenlabradą.

Liga turecka

Na ostatnim miejscu w tabeli z zaledwie czterema zwycięstwami jest Besiktas. Przegrał on po wyrównanej walce 90:94 z Pinarem Karsiyaką. Michał Sokołowski zdobył osiem punktów dla Besiktasu. Już w drugiej kwarcie Igor Milicić został zdyskwalifikowany za dwa faule techniczne i jego koszykarze musieli poradzić sobie bez głównego trenera. Do gry po długiej przerwie spowodowanej kontuzją wrócił Tomasz Gielo. Koszykarz Yukatel Merkefezendi zagrał 20 minut i zdobył trzy punkty w przegranym spotkaniu 73:95 z Frutti Extra Bursaspor. Manisa wygrała 82:76 z Tofas Bursa, ale Michał Michalak nie znalazł się w składzie.

Liga francuska

Gravelines Dunkierka ostatnio raz wygrywa, raz przegrywa swoje mecze. Jedenasty zespół tabeli zwyciężył 93:56 z niżej notowanym Nanterre. Dominik Olejniczak zdobył siedem punktów. Limoges przegrało na wyjeździe 75:98 z JL Bourg.

Liga ENBL

W ostatnim tygodniu swoje mecze rozgrywała grupa B. Polskich kibiców najbardziej interesowało starcie BM Stali Ostrów Wielkopolski z Treflem Sopot. Gospodarze zwyciężyli 88:65. Dzień wcześniej przegrali 75:85 z BC Wolves. Trefl zaś tego samego dnia pokonał 93:77 zespół z Brna. Komplet wygranych ma King Szczecin, który zakończy rozgrywki grupowe na pierwszym miejscu. Ostatnio wygrał 93:76 z Valmierą, a czeka go jeszcze spotkanie z BC Wolves.