Narciarstwo alpejskie - MŚ: Alexis Pinturault ze złotem na swoim terenie
Stefho74 / flickr

• Dodał: Jan Gąszczyk
  • Data publikacji: 07.02.2023, 15:35

Reprezentant gospodarzy, 31-letni Alexis Pinturault zdobył złoty medal w kombinacji alpejskiej, podczas trwających właśnie mistrzostw świata. To trzeci medal, a drugi złoty w karierze tego zawodnika. Niestety w zawodach nie wystartował żaden z polskich alpejczyków.

Po pierwszej części konkurencji, czyli supergigancie nie było niespodzianki. Na prowadzeniu, z minimalną przewagą znajdował się mistrz świata w tej konkurencji z 2019 roku oraz wicemistrz z 2021 roku, Francuz Alexis Pinturault. Na drugim miejscu ze stratą zaledwie 0,06 sekundy znajdował się obrońca tytułu, Austriak Marco Schwarz. Tuż za nim na kolejnych lokatach uplasowali się jego rodacy, Raphael Haaser oraz Vincent Kriechmayr. Poniżej sekundy do pierwszego Francuza stracił jeszcze tylko Amerykanin, River Radamus.  Na 12. miejscu ze stratą 1,34 sekundy swój przejazd zakończył brązowy medalista z 2021 roku, Szwajcar Loic Meillard. Trochę niespodziewanie pierwszego przejazdu nie ukończył dominujący w tegorocznym PŚ, Marco Oderrmatt oraz doświadczony Włoch, Dominik Paris.

Do slalomu nie przystąpili min. Kriechmayr, Aleksander Aamond Kilde oraz doświadczeni Niemcy, Andreas Sander i Romed Baumann. To było do przewidzenia, ponieważ dla nich to było raczej przetarcie przed zmaganiami w supergigancie.  W tej części konkurencji, zdecydowanie najlepszy był 22-letni Norweg, Atle Lie Mcgrath. Świetnie poradził sobie również Meillard, który zajął drugie miejsce, a trzeci był reprezentant gospodarzy Alexis Pinturault.

Ostatecznie, mimo przegranej w slalomie złoty medal wywalczył Francuz, na drugim miejscu z minimalną stratą uplasował się Schwarz, a brązowy, debiutancki w imprezie tej rangi medal wywalczył kolejny z Austriaków, Raphael Haaser. Niewiele do medalu zabrakło Amerykaninowi Radamusowi.  W ramach ciekawostki należy wspomnieć o tym, że slalomu, a tym samym całej kombinacji nie ukończył mistrz olimpijski z Pekinu w tej specjalności, Austriak Johannes Strolz.