FIBA Europe Cup: Anwil awansował pomimo porażki
Andrzej Romański/PLK

• Dodał: Andrzej Kacprzak
  • Data publikacji: 08.02.2023, 20:30

Anwil Włocławek przegrał z niemieckim Brose Bamberg 90:86 na zakończenie drugiej rundy FIBA Europe Cup. Polski zespół zajął mimo to 2. miejsce w grupie i awansował do kolejnej fazy rozgrywek.

Jeszcze przed startem wyjazdowego spotkania pewne było, że Anwil zakwalifikuje się do kolejnej fazy rozgrywek FIBA Europe Cup. O awans do końca walczyć musiała natomiast drużyna gospodarzy. Brose Bamberg zajmowali 2. miejsce w grupie i w przypadku przegranej mogli spaść na 3. pozycję i odpaść z rozgrywek. W przypadku zwycięstwa byli jednak pewni wygrania całej grupy. Pomimo porażki w pierwszym spotkaniu tych ekip to drużyna z Włocławka była uznawana za faworyta meczu.

W mecz lepiej weszli gospodarze, którzy po kilku pierwszych akcjach zdołali odskoczyć na dystans pięciu punktów. Przewaga miejscowych nie utrzymywała się jednak długo. Włocławianie zdołali odrobić straty w połowie pierwszej kwarty i nie zamierzali na tym poprzestawać. Od stanu 19:18 gracze Anwilu zdobyli 6 punktów z rzędu i objęli prowadzenia różnicą 7 "oczek". Taki stan rzeczy utrzymał się do końca kwarty. Goście kolejną partię rozpoczęli od celnego rzutu za 3 punkty, ale od tego momentu wyglądali fatalnie. Zespół Brose nie pozwalał rywalom dosłownie na nic, a sam znakomicie spisywał się w ofensywie. Niemiecka ekipa zdobyła 12 punktów z rzędu i objęła prowadzenie 32:30. Przyjezdni zebrali się wówczas do lepszej gry i nawiązali wyrównaną walkę. Rywale nie przestawali jednak napierać i na koniec pierwszej połowy spotkania to oni prowadzili 47:44.

Po zmianie stron zobaczyć mogliśmy bardzo wyrównaną grę. Obie ekipy dosłownie co chwilę zmieniały się na prowadzeniu i żadna z nich nie była w stanie wyraźnie odskoczyć od rywali. Ostatecznie po trzeciej kwarcie prowadzili gospodarze, ale ich przewaga wynosiła zaledwie 2 punkty. W ostatniej partii zapowiadały się więc ogromne emocje. Bamberg mocno rozpoczął czwartą kwartę i zdołał odskoczyć na 7 punktów. Przewaga została jednak bardzo szybko zniwelowana przez włocławian. Polska ekipa do samego końca spotkania wywierała presję na swoich rywali. Ci pozostawali jednak skoncentrowani i opanowani do ostatnich sekund i pomimo dużej presji zdołali dowieźć przewagę do samego końca gry.

Brose Bamberg po bardzo zaciętym spotkaniu pokonało Anwil Włocławek 90:86. Taki wynik oznacza, że to niemiecka ekipa zwyciężyła w grupie, a polski zespół zajął w niej 2. miejsce. Obie drużyny zapewniły sobie oczywiście awans do kolejnej fazy rozgrywek.