Kolarstwo torowe - ME: bez polskiego medalu w drugim dniu
Tim Rademacher, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Kolarstwo torowe - ME: bez polskiego medalu w drugim dniu

  • Dodał: Jakub Łosiak
  • Data publikacji: 09.02.2023, 21:10

Drugiego dnia mistrzostw Europy w kolarstwie torowym Biało-Czerwoni nie powiększyli swojego dorobku medalowego. Najlepszym polskim wynikiem było szóste miejsce Patrycji Lorkowskiej w wyścigu eliminacyjnym. W ósemce znaleźli się również Patryk Rajkowski i drużyny w wyścigu na dochodzenie.

 

Patrycja Lorkowska przez większość dystansu wyścigu eliminacyjnego jechała z tyłu i umiejętnie unikała eliminacji. W pewnym momencie nasza zawodniczka zaliczyła upadek i wyścig został przerwany. Po powrocie na tor Lorkowska zdołała jeszcze chwilę utrzymać się w stawce i odpadła jako szósta od końca. Złoty medal obroniła Belgijka Lotte Kopecky, która na ostatnim finiszu minimalnie wyprzedziła Francuzkę Valentine Fortin. Podium uzupełniła Holenderka Maike van der Duin.

 

Patryk Rajkowski rywalizował w wyścigu na 1 km ze startu zatrzymanego. Nasz reprezentant wywalczył awans do finałowej ósemki, wykręcając siódmy czas eliminacji (1:00,983). Zdecydowanie najlepszy w tej fazie był Jeffrey Hoogland (Holandia), który pokonał 1 km w czasie 57,813 i pokonał drugiego Hiszpana Alejandro Martineza Chorro aż o 1,688. W sesji wieczornej Rajkowski pojechał wolniej (1:01,519), ale również to dało siódme miejsce. Po tytuł mistrzowski sięgnął Hoogland, który uzyskał czas 58,203. Drugie miejsce zajął Alejandro Martineza Chorro (59,687), a trzecie Niemiec Maximilian Dornbach (59,778).

 

W pierwszej rundzie wyścigu drużynowego na dochodzenie zaprezentowały się obie nasze drużyny. Panie w składzie: Karolina Karasiewicz, Wiktoria Pikulik, Daria Pikulik i Olga Wankieiwcz poprawiły się o prawie pięć sekund w stosunku do eliminacji. Czas 4:23,884 pozwolił na zajęcie siódmego miejsca. Awans do finału wywalczyły Brytyjki i Włoszki. W bezpośrednim pojedynku lepsze były Brytyjki i sięgnęły po tytuł mistrzyń Europy. Brązowy medal wywalczyły Niemki, które okazały się lepsze od Francuzek.

 

Polacy (Kacper Majewski, Filip Prokopyszyn, Bartosz Rudyk i Szymon Sajnok) przejechali 4 km w czasie 3:57,819 (ponad sekundę szybciej niż w eliminacjach), co dało ósme miejsce. W finale zmierzyli się podobnie jak u pań drużyny z Wielkiej Brytanii i Włoch. W tym przypadku to Włosi byli górą i zgarnęli złote medale. W wyścigu o brąz Francuzi wygrali z Duńczykami.

 

W kwalifikacjach sprintu wystartowały dwie Polki: Nikola Sibiak i Paulina Petri. Pierwsza z nich uzyskała 12. czas (10,912), a druga 15. (11,100). Najlepszym rezultatem popisała się Francuzka Mathlide Gros (10.524). Obie Polki musiały rywalizować w 1/16 finału i obie awansowały do 1/8. Sibiak pokonała wyraźnie Czeszkę Annę Jabornikovą, a Petri okazała się lepsza od Hiszpanki Heleny Casas Roige. Żadnej z Polek nie udało się jednak awansować do ćwierćfinału. W 1/8 finału Paulinę Petri wyeliminowała Lea Sophie Friedrich (Niemcy), a Nikola Sibiak nie sprostała Hetty van der Wouw (Holandia). Do strefy medalowej awansowały: Mathilde Gros (Francja), Lea Sophie Friedrich (Niemcy), Sophie Capewell (Wielka Brytania) i Pauline Sophie Grabosch (Niemcy).

 

Wojciech Pszczolarski walczył w wyścigu punktowym. Polak na początku nadrobił okrążenie, za co otrzymał 20 punktów. Jednak po chwili nasz zawodnik został i stracił to co nadrobił. Na sprintach zdobył zaledwie dwa punkty i z tym dorobkiem zakończył wyścig na 11. pozycji. Bardzo ciekawa była walka o zwycięstwo. Włoch Simone Consonni zgromadził najwięcej punktów i stanął na najwyższym stopniu podium. Ostatnim finiszem drugie miejsce zagwarantował sobie Hiszpan Albert Torres, a brązowy medal przypadł Donavanowi Grondin z Francji.

 

Wyścig eliminacyjny kobiet:

1. Lotte Kopecky (Belgia)

2. Valentine Fortin (Francja)

3. Maike van der Duin (Holandia)

4. Elinor Barker (Wielka Brytania)

5. Lea Lin Teutenberg (Niemcy)

6. Patrycja Lorkowska (Polska)

 

Wyścig na 1 km mężczyzn:

1. Jeffrey Hoogland (Holandia)

2. Alejandro Martinez Chorro (Hiszpania)

3. Maximilian Dornbach (Niemcy)

4. Joseph Truman (Wielka Brytania)

5. Matteo Bianchi (Włochy)

...

7. Patryk Rajkowski (Polska)

 

 

Wyścig drużynowy na dochodzenie kobiet:

1. Wielka Brytania

2. Włochy

3. Niemcy

4. Francja

5. Irlandia

...

7. Polska

 

Wyścig drużynowy na dochodzenie mężczyzn:

1. Włochy

2. Wielka Brytania

3. Francja

4. Dania

5. Belgia

...

8. Polska

 

Wyścig punktowy mężczyzn:

1. Simone Consonni (Włochy)

2. Albert Torres (Hiszpania)

3. Donavan Grondin (Francja)

4. Robbe Ghys (Belgia)

5. Tobias Hansen (Dania)

...

11. Wojciech Pszczolarski (Polska)