Strzelectwo - PŚ: sukcesy Polaków w Dżakarcie

• Dodał: Przemysław Flis
  • Data publikacji: 08.02.2023, 16:40

Od 27 stycznia do 7 lutego Dżakarta gościła najlepszych strzelców globu na zawodach Pucharu Świata. Wizyta w Azji Południowo-Wschodniej była bardzo szczęśliwa dla Anety Stankiewicz i Macieja Kowalewicza. Zawodniczka Zawiszy Bydgoszcz zdobyła srebrny medal w karabinie pneumatycznym, a reprezentant Gwardii Olsztyn wywalczył brązowy krążek w trzech postawach. Nasi medaliści stworzyli także duet, który zajął trzecie miejsce w rywalizacji drużyn mieszanych w karabinie pneumatycznym.

Już drugiego dnia rywalizacji w stolicy Indonezji mogliśmy mieć nadzieję na dobry rezultat reprezentantki Polski, ponieważ w zawodach karabinu pneumatycznego z 10 metrów kobiet na starcie stanęły dwie dobrze dysponowane zawodniczki: Aneta Stankiewicz oraz Natalia Kochańska. Runda eliminacyjna wyłoniła 8 najlepszych strzelczyń, które zagwarantowały sobie miejsce w rundzie rankingowej i w tym gronie znalazło się miejsce dla obu Biało-Czerwonych. Natalia Kochańska uzyskała 629.6 i zajęła piąte miejsce, a wynik o 1.6 punktu niższy zapewnił Anecie Stankiewicz ósmą lokatę. Zawodniczka Zawiszy Bydgoszcz spisała się znacznie lepiej w kolejnej fazie rywalizacji, kończąc rundę rankingową na drugiej pozycji. To zapewniło jej awans do finału. Natalia Kochańska odpadła jako druga, co ostatecznie sklasyfikowało ją na wysokim siódmym miejscu. W starciu o złoty medal Aneta Stankiewicz dzielnie walczyła, ale nie sprostała wyzwaniu rzuconemu przez Węgierkę Eszter Meszaros i przegrała 10:16, kończąc zmagania w Dżakarcie na drugim miejscu. Trzecią lokatę w tej konkurencji zajęła Rumunka Laura-Georgeta Ilie.

Klasyfikacja końcowa zawodów Pucharu Świata w Dżakarcie w karabinie pneumatycznym z 10 metrów kobiet:

8. Kamrun Koly (BAN)

Jeśli chodzi o występy mężczyzn, to niewątpliwie najlepszy rezultat spośród Polaków osiągnął Maciej Kowalewicz, który zajął trzecią lokatę w strzelaniu z trzech postaw z 50 metrów. Po eliminacjach nasz reprezentant mógł cieszyć się z awansu, a wynik 582 punktów zapewnił mu siódmą pozycję. Na szczególną uwagę zasługuje postawa zawodnika Gwardii Olsztyn w pozycji leżącej, w której zdobył 199 na 200 "oczek". W rundzie rankingowej Polak zaprezentował się z jeszcze lepszej strony, co pozwoliło na wywalczenie brązowego medalu. 23-letni strzelec do samego końca rywalizował o miejsce na najniższym stopniu podium z Austriakiem Alexandrem Schmirlem, ale ostatecznie wyszedł z tej batalii zwycięsko, pokonując konkurenta o 0.3 punktu. Zmagania w tej konkurencji zdominował węgierski duet Zalan Pekler oraz Istvan Peni. Starcie rodaków w finale zakończyło się triumfem Zalana Peklera, który przechylił zwycięską szalę na swoją stronę, wygrywając 17:11.

Klasyfikacja końcowa zawodów Pucharu Świata w Dżakarcie w strzelaniu z trzech postaw z 50 metrów mężczyzn:

8. Matwej Timofiejew (KAZ)

Poza sukcesami w rywalizacji indywidualnej Aneta Stankiewicz oraz Maciej Kowalewicz postanowili połączyć siły i wystartowali w zmaganiach drużyn mieszanych w strzelaniu z karabinu pneumatycznego z 10 metrów. W eliminacjach polski duet uplasował się na trzecim miejscu, uzyskując rezultat 627.9. Awans do finału był na wyciągnięcie ręki, ponieważ strata do czołowej dwójki fazy eliminacyjnej wyniosła zaledwie 0.7 punktu. Biało-Czerwoni potwierdzili dobrą dyspozycję w starciu o brązowy medal, pokonując węgierski duet Gitta Bajos/Zalan Pekler 16:10. Najlepszą ekipą w tej konkurencji okazali się inni reprezentanci Madziarów Eszter Meszaros oraz Istvan Peni, którzy nie pozostawili złudzeń Austriakom Jasmin Kitzbichler i Martinowi Strempflowi, wygrywając 16:0. Oprócz Anety Stankiewicz i Macieja Kowalewicza na najniższym stopniu podium uplasował się także szwedzki duet Isabelle Johansson/Marcus Madsen, który w drugim pojedynku o trzecie miejsce okazał się lepszy od reprezentantów Kazachstanu Alexandry Le i Konstantina Malinowskiego i triumfował 16:12.

Klasyfikacja końcowa zawodów drużyn mieszanych Pucharu Świata w Dżakarcie w karabinie pneumatycznym z 10 metrów: