Koszykówka - el. Eurobasket 2023: ważne zwycięstwo Polek!
FIBA Basketball

• Dodał: Dawid Lis
  • Data publikacji: 09.02.2023, 20:03

Turczynki pokonane! Z cennej wygranej cieszą się polskie koszykarki w eliminacjach Eurobasketu. Nasze reprezentantki nadal liczą się w walce o awans na mistrzostwa! Ostatni mecz eliminacji w niedzielę.

Bardzo ważnym spotkaniem dla Polek było starcie w czwartek w Sosnowcu z Turczynkami. Rywalki do tej pory wszystkie mecze w grupie wygrały, a biało-czerwone przystępowały do pojedynku z bilansem 2-2 i nadziejami na awans. Warunek był jeden - nasze zawodniczki musiały pokonać Turczynki w czwartek i wygrać w niedzielę ze Słowenią.

Turczynki na pewno były faworytkami, co od początku chciały udowodnić. Jednak nie były w stanie zbudować sobie większej przewagi. Prowadziły po dwóch minutach 5:2, ale Polki były w stanie wyjść nawet na prowadzenie po kilku kolejnych akcjach. Nasze reprezentantki po pierwszej kwarcie miały stu procentową skuteczność rzutów z dystansu, co na pewno przyczyniło się do dobrego wyniku. Najpierw zza łuku trafiła Aleksandra Parzeńska, a pod koniec kwarty dwukrotnie Agnieszka Skobel. Po rzutach obu zawodniczek Polki wychodziły na prowadzenie. Z drugiej strony problemem naszych reprezentantek były przewinienia. Biało-czerwone popełniły siedem fauli, przez co Turczynki miały aż 11 szans z linii rzutów osobistych, z czego wykorzystały osiem.

Bardzo dobrze drugą ćwiartkę zaczęły nasze reprezentantki. Kolejną "trójkę" dorzuciła Agnieszka Skobel, która chwilę później przechwyciła piłkę i trafiła w kontrze, po której było 25:20 dla Polek. Po faulu niesportowym Weroniki Telengi rywalki zdobyły cztery punkty - dwa z rzutów osobistych Tilbe Senyurek, a kolejne dwa z akcji Teaira McCowan i zmniejszyły stratę do najmniejszej możliwej. Cały czas na szczęście skuteczne zza łuku były Polki, które utrzymywały przewagę dzięki trafionym rzutom z dystansu. Polki na niespełna minutę przed przerwą prowadziły 37:30, co było najwyższym prowadzeniem, ale w ostatnich akcjach Turczynki zmniejszyły różnicę do trzech "oczek".

Druga połowa to była istna wymiana ciosów, głównie w rzutach z dystansu. Te lepiej wykonywały nasze reprezentantki, które uzyskały w nawet 11 punktów przewagi (59:48)! Rywalki po przerwie były nieco bardziej zagubione i to one jako pierwsze przekroczyły limit fauli, co było nowością. Polki lepiej broniły, miały pomysł na grę i dobrze grały na tablicach. Właśnie dzięki tym elementom kadra prowadzona przez Marosa Kovacika była w stanie utrzymywać przewagę nad wyżej notowanym rywalem.

Przed decydującą kwartą Polki prowadziły ośmioma punktami. Widać było, że presja z każdą minutą rośnie, przez co zaczęły pojawiać się błędy w grze naszych reprezentantek. Turczynki zaczęły od akcji 2+1, a kolejne próby biało-czerwonych nie chciały wpaść do kosza. Kadra prowadzona przez Marosa Kovacika nie radziła sobie w ofensywie, a rywalki zmniejszały straty i zbliżyły się na różnicę jednej akcji, przez co presja po stronie Polek była jeszcze większa. Niestety, widać było zmęczenie u kilku zawodniczek naszej reprezentacji, do tego szybko łapane przewinienia i w ten sposób ułatwiały one zdobywanie punktów Turczynkom. Wielkie emocje i obrona małej zaliczki trwała do samego końca, ale w ataku nie szło tak dobrze Polkom. Na szczęście w końcówce spadła także skuteczność rywalek i ta minimalna zaliczka wystarczyła do samego końca. Ostatecznie Polki wygrały 76:72!

Tym samym pierwszą porażkę w eliminacjach notują Turczynki, ale one miały już zapewniony awans. O ten awans nadal liczą się Polki! Nasze reprezentantki w niedzielę zagrają na wyjeździe ze Słowenią i tylko zwycięstwo da szansę na awans biało-czerwonym na mistrzostwa Europy, które odbędą się w czerwcu tego roku. Po takim meczu na pewno nadzieje na awans są bardziej realne. Sporo jednak będzie też zależeć od innych wyników, ale przede wszystkim trzeba wygrać swoje!