Kolarstwo torowe - ME: Rudyk ze srebrem w sprincie

• Dodał: Remigiusz Nowak
  • Data publikacji: 11.02.2023, 20:31

Polak Mateusz Rudyk zdobył srebrny medal w sprincie mężczyzn na Mistrzostwach Europy w kolarstwie torowym. W finale nasz reprezentant przegrał z Holendrem Lavreysenem.

Polak po udanym piątku w półfinale za rywala miał Izraelczyka Jakowlewa. Przeciwnik sprawił Polakowi problemy tylko w pierwszym biegu, który nasz reprezentant wygrał minimalnie, w drugim Rudyk pokazał mu plecy i pewnie przeszedł do finału. W drugiej parze spotkali się Holender Lavreysen i Francuz Helal, tutaj minimalnie w obu biegach triumfował kolarz z Niderlandów. W finale widać było, że rywal jest z najwyższej światowej półki, pierwszy bieg padł niestety łupem Lavreysena, w drugiej odsłonie przewaga faworyta była większa i to on zgarnął dla siebie krążek z najdroższego kruszcu. Podium uzupełnił Francuz Helal, który pomimo zaciętego oporu Izraelczyka odparł jego ataki i zwyciężył po dwóch starciach.

1. Harrie Lavreysen (Holandia),
  2. Mateusz Rudyk (Polska),
  3. Ryan Helal (Francja).

Dzień w Grenchen rozpoczął się od nieudanych dla Polek kwalifikacji wyścigu ze startu zatrzymanego, gdzie triumfowała Emma Hinze, nasze Paulina Petri i Nikola Sibiak z czasami o ponad sekundę gorszymi od Niemki zajęły odpowiednio 10. i 11 lokatę, dalej awansowało osiem zawodniczek. W finale Hinze wyśrubowała swój wynik do 32.947, swojej dyspozycji w pierwszej części dnia nie utrzymała Miriam Vece, która spadła na 4. miejsce, wyprzedziły ją Francuzka Kouame i Holenderka van der Wouw.

Wyścig indywidualny na dochodzenie kobiet

Do rywalizacji o medale w biegu na dochodzenie pań nie weszła także Olga Wankiewicz, która w eliminacjach była 9., wygrała Niemka Brausse, a w półfinałach zameldowały się jeszcze Brytyjki Knight i Morris oraz kolejna Niemka Kroger. Bieg o brąz dobrze zaczęła Morris, ale Kroger zaatakował w końcówce i wyprzedziła rywalkę o ok. 0.4 sekundy. Zupełnie w walce o złoto nie liczyła się Josie Knight, której strata do Franziski Brausse rosła z każdym pokonanym okrążeniem i ostatecznie Niemka wygrała o 3,5 sekundy.

1. Franziska Brausse (Niemcy),
  2. Josie Knight (Wielka Brytania),
  3. Mieke Kroger (Niemcy),

...

9. Olga Wankiewicz (Polska).

Omnium mężczyzn

Średnio poradził sobie Szymon Sajnok w omnium, jego 11. miejsce było efektem słabych dwóch pierwszych konkurencji. Zaczęło się od 14 pozycji w scratchu, najgorzej w wykonaniu Polaka wyszedł wyścig tempowy, który zakończył na na przedostatniej lokacie. Sytuację punktową Sajnoka podratowały nieco wyścig eliminacyjny (9. pozycja) i 25 oczek dorzuconych w wyścigu punktowym, ale do pierwszej ósemki zabrakło sporo. Wygrał Francuz Benjamin Thomas, który po słabym początku, jakim był środek stawki w scratchu w kolejnych był drugi oraz dwukrotnie pierwszy, zdobywając 64 punkty w ostatniej konkurencji. Srebrem musiał zadowolić się Włoch Consonni, a brąz przypadł Brytyjczykowi Perrettowi.

1. Benjamin Thomas (Francja) 162 pkt,
  2. Simone Consonni (Włochy) 146 pkt,
  3. William Perrett (Wielka Brytania) 136 pkt,

...

11. Szymon Sajnok (Polska) 65 pkt.

Wyścig punktowy kobiet

Ostatnim akcentem dnia był wyścig punktowy kobiet z udziałem naszej Karoliny Karasiewicz. Polka zapunktowała raz i dorobkiem oczek zakończyła zmagania na 10. pozycji. Aby być w ścisłej czołówce należało dziś nadrobić jedno okrążenie plus aktywnie jeździć na lotnych premiach. Najlepiej sztuka ta udała się Norweżce Anicie Stenberg, która zebrała 56 punktów, za jej plecami znalazła się Belgijka Shari Bossuyt (42 pkt) i Francuzka Marie le Net (34 pkt).