ATP Dallas: Yibing Wu z debiutanckim tytułem
Alexisrael

• Dodał: Dawid Tymosz
  • Data publikacji: 13.02.2023, 00:09

Yibing Wu wygrał turniej ATP 250 w Dallas. Chińczyk został pierwszym przedstawicielem tej nacji z tytułem w imprezie głównego touru. W finale 23-latek po trzygodzinnym boju ograł Johna Isnera 6:7(4), 7:6(3), 7:6(12).

Skład finału w Dallas był niespodziewany. Z jednej strony kortu stanął Yibing Wu, który od niedawna wraz z Zhizhenem Zhangiem, zostali pierwszymi chińskimi tenisistami w pierwszej setce rankingu ATP. 23-latek pisał dalszy ciąg historii tenisa Kraju Środka, będąc jako pierwszy w finale imprezy ATP.  Na rozkładzie w Dallas miał już m.in. rozstawionego z jedynką, Taylora Fritza. Jego rywalem był John Isner. 37-latek nie mógł zaliczać ostatnich startów do udanych i niewiele wskazywało na przełamanie. Dość powiedzieć, że do turnieju w Teksasie nie wygrał żadnego meczu w tym roku.

W pierwszym secie jedyne break pointy wypracował sobie Wu. Jeden z nich był jednocześnie piłką setową, jednak do przełamań nie doszło. Losy inauguracyjnej odsłony rozstrzygnęły się w tie-breaku. W nim o jednego mini-break więcej wywalczył Amerykanin i zapisał na swoim koncie seta.

W drugiej partii serwujący pewnie wygrywali gemy serwisowe aż do gema dwunastego. Yibing Wu odparł piłkę meczową i doprowadził do tie-breaka. W nim wyraźnie wygrał 7:3. W decydującym secie ponownie Isner nie wykorzystał szansy w dziewiątym gemie. O tytuł tenisiści powalczyli w kolejnym tie-breaku. W nim wydarzyła się rzecz niespotykana. Pierwsze dwadzieścia dwa punkty wygrali serwujący, jednocześnie mając po trzy meczbole. Pierwszy podanie stracił 37-latek, ale głębokimi zagraniami zmusił Chińczyka do błędu i wyrównał stan rywalizacji. Przy piątej piłce meczowej Wu dobrze zareturnował pierwszy serwis rywala, a ten wyrzucił forhend. W ten o to sposób 23-latek zapisał wspaniałą historię, wygrywając cały turniej. Dallas był drugim finałem z rzędu po Houston, w którym Isner przegrywa. Ostatni raz triumfował w Atlancie dwa lata temu.

Yibing Wu (CHN) - John Isner (USA) [5]: 6:7(4), 7:6(3), 7:6(12)