Podsumowanie lig: przerwana seria Gran Canarii
Flickr/Karl Baron

• Data publikacji: 13.02.2023, 20:10

Za nami kolejne kolejki w europejskich rozgrywkach koszykarskich. Przed nami przerwa na puchary krajowe oraz mecze reprezentacyjne.

Liga hiszpańska

W 20. kolejce bardzo ciekawie zapowiadał się mecz Walencji z Gran Canarią. Obydwie drużyny walczą o fazę play-off, a goście wygrali poprzednie cztery spotkania. Zespół z Wysp Kanaryjskich miał w pierwszej kwarcie dwucyfrową przewagę. Stracił ją już w drugiej odsłonie, a potem rywalizacja była wyrównana. W emocjonującej końcówce skuteczniejsi byli gospodarze, którzy wygrali 82:76. Bohaterem Walencji został Chris Jones, który trafił ważne rzuty i łącznie zdobył 21 punktów. Dla Gran Canarii Aleksander Balcerowski zdobył 12 punktów, a AJ Slaughter zanotował oczko mniej.

Ciekawie zapowiadał się także mecz Unicajy z Cazoo Baskonia. Obydwie ekipy miały dwucyfrową przewagę, ale ostatecznie wynik się wyrównał. Za trzy punkty dla gospodarzy na dogrywkę trafił Tyler Kalinoski. W dodatkowym czasie gry lepsza okazała się Baskonia, która triumfowała 89:81. W tabeli Unicaja (13-7) jest szósta, a Cazoo Baskonia (16-4) trzecia. Zespół z Kraju Basków ma tylko zwycięstwo straty do prowadzących Barcelony i Realu. Barca sięgnęła po dziesiąte kolejne zwycięstwo, pewnie pokonując 82:54 Rio Breogan. Drużyna z Madrytu mimo problemów pokonała 88:80 UCAM Murcia. Zdecydowały - seria 17:0 Realu na przełomie pierwszej i drugiej połowy oraz rzuty wolne (26/33 Madryt - 9/12 Murcia). UCAM długo na swoim koncie miało tylko jeden rzut osobisty i trener Sito Alonso wraz z asystentami w ostatnich minutach zapisywał tę statystykę na tabliczkę i pokazywał zawodnikom.

Ważne zwycięstwo w sprawie utrzymania odniósł Casademont Saragossa, pokonując 85:71 Carplus Fuenlabradę. Ma teraz już trzy zwycięstwa przewagi nad ostatnimi drużynami w tabeli, czyli Fuenlabradą oraz BAXI Manresa, której mecz 20. kolejki z Lenovo Teneryfa zostanie rozegrany w późniejszym terminie. Od czwartku do niedzieli rozegrany zostanie w Badalonie turniej o Puchar Króla.

Liga francuska

Zakończyła się seria siedmiu zwycięstw AS Monako. Zespół z księstwa przegrał 88:90 z JL Bourg. Monako pozostaje na czele tabeli z przewagą dwóch zwycięstw nad Boulogne Levallois. Gravelines-Dunkierka byli faworytem w spotkaniu z walczącym o utrzymanie Ada Blois. Drużyna Dominika Olejniczaka wygrała nieznacznie 92:89, a Polak zanotował osiem oczek. Ekipa z Dunkierki w tabeli jest dziewiąta z wygraną straty do ósmej pozycji. Gravelines zrównali się bilansem z Limoges, które przegrało 70:87 z Nanterre. Mateusz Wojciechowski nie zanotował punktów na swoje konto.

Liga turecka

Z powodu trzęsienia ziemi wszystkie mecze w tej kolejce Superligi zostały odwołane. Jeszcze nie wiadomo, kiedy powrócą rozgrywki sportowe w Turcji.

Liga ENBL

Zakończyły się rozgrywki grupowe w Północnoeuropejskiej Lidze Koszykówki. Na sam ich koniec King Szczecin poniósł pierwszą porażkę. Wilki Morskie przegrały 84:87 z BC Wolves, ale ich tak wygrały grupę B przed Stalą Ostrów Wielkopolski. W grupie A najlepszy okazał się Polski Cukier Start Lublin. Pary ćwierćfinałowe to: Stal - Zastal Zielona Góra, King - Sigal Prisztina, Start - Nes Ziona oraz Wolves - Budivelnik Kijów. Z polskich drużyn odpadł tylko Trefl Sopot.

Liga grecka

Po przerwie spowodowanej kontuzją do gry wrócił Mateusz Ponitka. Polski koszykarz był najlepszym zawodnikiem Panathinaikosu z dorobkiem 15 punktów. Zespół z Aten wygrał 87:79 z Promitheas Patras, z którym ostatnio Eurocupie przegrał Śląsk Wrocław. W tabeli Panathinaikos jest drugi tylko za Olympiakosem.