Suzuki Puchar Polski: Spójnia w półfinale
PGE Spójnia

• Dodał: Andrzej Kacprzak
  • Data publikacji: 16.02.2023, 20:00

Spójnia Stargard pokonała Kinga Szczecin 92:87 w pierwszym ćwierćfinale Suzuki Pucharu Polski. Rywalem Spójni w półfinale będzie zwycięzca spotkania między Startem Lublin a Legią Warszawa.

Starcie pomiędzy Spójnią a Kingiem otwierało fazę ćwierćfinałową pucharu Polski. Mecz ten zapowiadał się niezwykle ciekawie jako, że mierzyły się ze sobą 3. (King) oraz 5. (Spójnia) drużyna w tabeli Energa Basket Ligi. Większe szanse w spotkaniu rozgrywanym w Lublinie dawano szczecinianom.

Spotkanie rozpoczęło się jednak znakomicie dla Spójni. Zawodnicy ze Stargardu bardzo dobrze weszli w mecz i zanotowali serię 7:0 w pierwszych akcjach spotkania. Po chwili King zdołał otworzyć swój dorobek punktowy, ale ich gra wciąż nie wyglądała dobrze i po kilku kolejnych akcjach Spójnia prowadziła już 12:2. Szczecinianie zdołali jednak znaleźć odpowiedni rytm i nawiązali walkę jeszcze w pierwszej kwarcie. Na zakończenie tej części gry wynik wynosił 20:18 dla drużyny ze Stargardu. Po krótkiej przerwie sytuacja znów zaczęła jednak przypominać tę z początku spotkania. Spójnia dominowała nad rywalami od początku drugiej kwarty i jej przewaga rosła z minuty na minutę. Podopieczni Sebastiana Machowskiego trafiali niemal 77% rzutów z gry. W efekcie po pierwszej połowie prowadzili aż 51:34.

Pobyt w szatni bardzo dobrze zrobił ekipie Kinga. Szczecinianie wyszli na drugą połowę meczu odmienieni i od pierwszych akcji trzeciej kwarty walczyli, aby zniwelować straty do rywali. Drużyna ze Szczecina wyglądała naprawdę dobrze, ale ich strata z pierwszych dwóch kwart była bardzo pokaźna. Ich postawa sprawiła jednak, że przewaga Spójni zmalała do dziewięciu "oczek". Taka różnica przed startem ostatniej kwarty oznaczała, że "Wilki Morskie" wciąż były w grze o awans. Początek decydującej partii należał jednak do ekipy ze Stargardu, która powróciła do dwucyfrowej przewagi. Szczecinianie walczyli jednak do samego końca i choć ostatecznie nie zdołali odrobić strat to również dzięki nim obejrzeliśmy fantastyczną czwartą kwartę.

Spójnia Stargard po znakomitym meczu pokonała zespół Kinga Szczecin 92:87 i awansowała do półfinału Suzuki Pucharu Polski. Półfinałowym rywalem Spójni będzie zwycięzca meczu pomiędzy Legią Warszawa a Startem Lublin.

Spójnia Stargard - King Szczecin 92:87 (20:18, 31:16, 21:13, 32:28)

Spójnia: Penava 20, Fortson 17, Benson 15, Mathews 14, Clarke 10, Gruszecki 7, Kikowski 7, Brenk 2

King: Cuthbertson 18, Brown 16, Fayne 16, Matczak 13, Mazurczak 11, Kostrzewski 6, Żmudzki 4, Borowski 3