TAURON Liga: Developres wygrał w Radomiu za trzy punkty
Piotr Sumara/TAURON Liga

• Dodał: Dawid Lis
  • Data publikacji: 17.02.2023, 19:46

Faworyt wygrał mecz, ale trzeba przyznać, że siatkarki Radomki Radom postawiły się wyżej notowanym rywalkom. Ostatecznie to Developres dopisuje sobie kolejne trzy punkty.

Radomianki w piątek podejmowały ekipę z Rzeszowa, która do tej pory miała na swoim koncie tylko jedną porażkę. Siatkarki Radomki wygrały trzy z czternastu spotkań, więc zdecydowanie nie były w roli faworyta przed tym pojedynkiem.

Od początku siatkarki Developresu chciały pokazać, że to one są tym lepszym zespołem. Na ławce jednak pozostała liderka gości, Jelena Blagojevic. Pierwszych kilka punktów było wyrównanych, ale później od stanu 3:4 rzeszowianki zdobyły kolejne cztery punkty i uzyskały bezpieczną przewagę, którą później mogły kontrolować. W następnych minutach była gra punkt za punkt, ale cały czas z lekkim wskazaniem na korzyść gości, które czasami nieco zwiększały swoją przewagę. Ostatecznie przyjezdne wygrały inauguracyjną partię 25:15.

Drugi set był zupełnie inny. Od początku skuteczna była Radomka, która nie pozwoliła faworytkom na ucieczkę. I choć pierwsza część partii była wyrównana, to z czasem gospodynie zaczęły zwiększać swoje prowadzenie. Było już 12:8 dla Radomki i trzeba przyznać, że przyjezdne nie do końca miały pomysł jak odrobić tę stratę. Od stanu 16:12 trzy punkty z rzędu zdobyły siatkarki Developresu i różnica była już minimalna, ale ponownie na właściwe tory wróciły gospodynie. Liderką miejscowych w tym secie zdecydowanie była Małgorzata Jasek, która bardzo dobrze prezentowała się w ataku. Dobrze w tej partii zagrała także Justyna Łukasik, która oprócz ataków dołożyła jeszcze punkty w bloku. Ostatecznie wypracowana przewaga pozwoliła gospodyniom doprowadzić do stanu 1:1 w setach.

Przegrana partia na pewno zdenerwowała ekipę z Rzeszowa, która ponownie od początku zaczęła budować przewagę. Po kilku minutach było już 6:2 dla Developresu i gospodynie znowu musiały gonić rywalki. W dobrej dyspozycji pozostawały Jasek i Łukasik, które próbowały zmniejszać różnicę do drużyny gości. Po drugiej stronie jednak punktowały Weronika SzlagowskaAnn Kalandadze. Coraz skuteczniejsza była także Gabriela Orvosova. Radomka jednak z czasem odrabiała straty i od stanu 6:10 zdobyła kolejne pięć punktów i wyszła na prowadzenie 11:10. Kiedy rzeszowianki ponownie wyszły na prowadzenie 15:12, to wydawało się, że druga część seta będzie już pod ich dyktando. Developres prowadził już nawet 23:20, ale to nie wystarczyło, żeby szybko zakończyć partię. Potrzebna była gra na przewagi. Ostatecznie po bloku Szlagowskiej przyjezdne wygrały 30:28.

Od początku czwarty set był bardzo wyrównany, najpierw z lekkim wskazaniem na gospodynie, a później z minimalną przewagą przyjezdnych. Od remisu 8:8 cztery punkty na swoje konto zapisały siatkarki z Rzeszowa i osiągnęły największą do tej pory przewagę w tej partii. Przy prowadzeniu 12:8 przyjezdne mogły już kontrolować dalszy przebieg seta, choć momentami gospodynie jeszcze się zrywały do odrabiania strat. Jednak od stanu 13:16 kolejne trzy "oczka" zdobyły zawodniczki Developresu i osiągnęły już sześć punktów zapasu nad Radomką. Takiej przewagi już do końca nie wypuściły i zamknęły spotkanie w czterech setach.

Bardzo dobry mecz zanotowała Weronika Szlagowska, która w sumie zapisała na swoim koncie 19 punktów i została wybrana MVP. Niewiele gorzej zagrały Gabriela Orvosova (15) oraz Ann Kalandadze (14). Dla gospodyń Małgorzata Jasek zdobyła aż 24 punkty. Wspierały ją głównie Justyna Łukasik (12) oraz Martyna Świrad (11).

MOYA Radomka Lotnisko Radom - Developres BELLA DOLINA Rzeszów 1:3 (15:25, 25:20, 28:30, 19:25)
Radom: de Almeida Coelho, Świrad, Bugg, Jasek, Braga, Łukasik, Strasz (libero) oraz Murek, Zaborowska, Moskwa, Biała.
Rzeszów: Wenerska, Kalandadze, Centka, Orvosova, Szlagowska, Obiała, Szczygłowska (libero) oraz Rapacz, Bińczycka, Bagrowska.
MVP: Weronika Szlagowska