Suzuki Puchar Polski: Start w finale
Andrzej Romański/PLK

• Dodał: Andrzej Kacprzak
  • Data publikacji: 18.02.2023, 17:25

Start Lublin pokonał Spójnię Stargard 109:86 w pierwszym półfinale koszykarskiego pucharu Polski. Lublinianie w meczu o tytuł zmierzą się z Anwilem Włocławek lub Treflem Sopot.

Dość wyraźnym faworytem półfinałowego starcia Startu Lublin ze Spójnią Stargard byli Ci drudzy. Gracze z zachodniopomorskiego prezentują się w tym sezonie bardzo dobrze i zajmują 5. miejsce w tabeli Energa Basket Ligi. Grający we własnej hali Start był jednak ostatnio w niezłej dyspozycji i pomimo dość niskiej pozycji w lidze nie należało go skreślać w walce o awans do finału.

Początek meczu był bardzo wyrównany. Obie ekipy regularnie zmieniały się na prowadzeniu w początkowych fragmentach spotkania. Taki stan utrzymywał się jednak do wyniku 8:7 dla Startu. Lublinianie objęli wówczas prowadzenie i zaczęli budować swoją przewagę. Grający we własnej hali zawodnicy prezentowali w tej części spotkania znakomitą skuteczność i trafiali ponad 60% rzutów z gry. W połączeniu z dobrą obroną dało im to sporą zaliczkę, bowiem po pierwszej kwarcie Start prowadził 27:19. Rywalizacja stała się bardziej wyrównana po krótkiej przerwie. Spójnia co prawda wciąż nie mogła znaleźć sposobu na świetną grę w ataku rywali, ale sami w ofensywie zaczęli grać znacznie lepiej. Wynik falował, ale Start był w stanie utrzymywać bezpieczny dystans, a w ostatnich akcjach pierwszej połowy spotkania powiększył przewagę do 9 punktów.

Po zmianie stron mieliśmy w zasadzie powtórkę z pierwszej połowy meczu. Start znów wyglądał znacznie lepiej od rywali i ich przewaga szybko wzrosła do kilkunastu punktów. Lublinianie ponownie trafiali blisko 60% rzutów z gry, a w defensywie wyglądali naprawdę wybornie. W efekcie ich przewaga przed ostatnią częścią gry wynosiła już 19 punktów. W ostatniej kwarcie gra ofensywna znów stała na bardzo wysokim poziomie w wykonaniu obu ekip. Spójnia po raz kolejny pokazała dobrą jakość w ataku, ale podobnie jak w drugiej kwarcie dalej nie byli w stanie znaleźć recepty na znakomitych rywali.

Start Lublin dość niespodziewanie pokonał Spójnię Stargard 109:86 i w fantastycznym stylu wywalczył awans do finału Suzuki Pucharu Polski. Reprezentanci gospodarzy w starciu o tytuł zmierzą się ze zwycięzcą spotkania pomiędzy Anwilem Włocławek a Treflem Sopot.

Wynik:

Start Lublin - Spójnia Stargard 109:86 (27:19, 26:25, 26:16, 30:26)

Start: Melvin 24, Barnies 20, DeVoe 20, Cavars 16, Dziemba9, Pelczar 7, Krasuski 6, Smith 6, Kepka 1

Spójnia: Mathews 19, Gruszecki 18, Fortson 15, Benson 9, Penava 9, Clarke 7, Kikowski 5, Śnieg 4