WTA Doha: Iga Świątek najlepsza w Katarze, dwunasty tytuł w karierze Polki
PAUL CROCK/AFP/eastnews.pl

• Dodał: Wiktoria Kornat
  • Data publikacji: 18.02.2023, 17:30

Iga Świątek pokonała Jessicę Pegulę w finale turnieju WTA 500 w Dosze. Nasza reprezentantka triumfowała, wygrywając w dwóch setach 6:3, 6:0. Tym samym Polka obroniła tytuł wywalczony w Katarze rok wcześniej.

Na turnieju w Dosze nasza reprezentantka od pierwszego meczu prezentowała się wyśmienicie. Świątek najpierw w 54 minuty rozprawiła się z Danielle Collins, a później awansowała do półfinału bez konieczności rozgrywania meczu ćwierćfinałowego po tym jak z rywalizacji wycofała się jej rywalka, Belinda Bencic. Półfinałowe starcie z Weroniką Kudiermietową było kolejnym pokazem siły liderki światowego rankingu. W drodze do finału Świątek straciła tylko dwa gemy, szybko stając przed szansą na obronę mistrzowskiego tytułu wywalczonego na kortach w Dosze rok wcześniej.

Spotkanie finałowe nasza reprezentantka rozpoczęła w najlepszy możliwy sposób, wygrywając do zera otwierający gem serwisowy. Chwilę później Polka zdołała odebrać rywalce podanie, ale Amerykanka w kolejnym gemie odpowiedziała tym samym, robiąc użytek z drugiego z break pointów. Pegula z każdą upływającą minutą czuła się na korcie dużo pewniej, czego potwierdzeniem było przełamanie zanotowane przez turniejową „dwójkę”. Tenisistka ze Stanów Zjednoczonych doprowadziła do remisu po dwa w gemach. Błyskawicznie zapał przeciwniczki ostudziła jednak Iga, utrzymując własne podanie po perfekcyjnie rozegranej partii. Pegula nie pozwalała jednak Polce na wypracowanie sobie większej przewagi w tym secie, wprawdzie Iga zdołała przełamać Amerykankę i odskoczyć na różnicę dwóch gemów, jednak szybko przełamanie powrotne zanotowała 28-letnia tenisistka z Nowego Jorku. Końcówka seta należała już do liderki światowego rankingu, wykorzystany break point, a następnie bezbłędny gem serwisowy sprawiły, że po nieco ponad pół godzinie gry Iga Świątek zapisała na swoim koncie pierwszego seta finałowego starcia.

Początek drugiego seta miał podobny przebieg co pierwszy, to Iga lepiej prezentowała się na korcie i bez większych problemów wypracowała sobie dwugemowe prowadzenie, odbierając Peguli serwis już w pierwszym z nich. Sporo napracować się w defensywie musiała Amerykanka, Polka była jednak na tyle pewna i precyzyjna w swoich uderzeniach, że mimo wysiłków, 28-latka nie była w stanie skutecznie odpowiedzieć. Po dwudziesty minutach nasza reprezentantka prowadziła 4:0 i pewnym krokiem zmierzała po pierwszy tytuł w tym roku kalendarzowym. Polka wrzuciła piąty bieg, ostatecznie nie pozwalając przeciwniczce na ugranie nawet gema w tym secie. Pegula obroniła trzy piłki meczowe, ale przy czwartej była już bezradna. Dla Igi Świątek to dwunasty tytuł w karierze.

Iga Świątek (POL) [1] – Jessica Pegula (USA) [2] 6:3, 6:0