Suzuki Puchar Polski: dreszczowiec w półfinale, Trefl lepszy od Anwilu
Wojciech Figurski/400mm.pl

• Data publikacji: 18.02.2023, 23:00

Po niesamowitym 50-minutowym thrillerze z dwiema dogrywkami Trefl Sopot pokonał Anwil Włocławek 93:91, zapewniając sobie awans do finału rozgrywanego w Lublinie Suzuki Pucharu Polski. Bohaterem sopocian okazał się Garrett Nevels, którzy zakończył mecz z linijką 30pkt/13zb/3as/3prz/2blk.

Pierwsze półfinałowe spotkanie w Hali Globus było dość jednostronne, a Polski Cukier Start Lublin bez większych problemów ograł PGE Spójnię Stargard 109:86. Zwycięstwo przyniosło miejscowym kibicom sporo radości, ale prawdziwy zastrzyk emocji dostali dopiero podczas wieczornego starcia z drugiej części drabinki, pomiędzy Anwilem Włocławek a Treflem Sopot. Przed rozpoczęciem rywalizacji faworytem wydawali się zawodnicy z pomorza, którzy w ligowej tabeli znajdują się pięć pozycji nad ich rywalami, a w ostatnim bezpośrednim starciu pokonali Anwil we Włocławku 83:80. Jeśli zaś chodzi o ćwierćfinały, to ostrowianie ograli BM Stal Ostrów Wielkopolski 89:80, a sopocianie rozprawili się z mistrzami Polki, WKS Śląsk Wrocław 79:70.

Mecz od samego początku był niesamowicie wyrównany, co znajduje potwierdzenie w statystyce najwyższego prowadzenia — ani przez chwilę żadna z drużyn nie miała po swojej stronie przewagi większej, niż siedem oczek. Co prawda włocławianie rozpoczęli spotkanie od prowadzenia 7:0, ale przeciwnicy błyskawicznie odpowiedzieli, odrabiając straty. W kolejnych minutach dość wyraźnie dało się zauważyć, że elementem decydującym o końcowym sukcesie będzie gra w defensywie, przez co Trefl trafiał na zaledwie 44% z gry, a Anwil 41%. Wyrównana gra toczyła się do ostatnich chwil, a na dwanaście sekund przed końcem dwie celne próby z linii rzutów wolnych w wykonaniu Phila Greene IV zapewniły jego drużynie remis 66:66. W ostatniej akcji szansę na game-winnera miał jeszcze Andrzej Pluta, ale się pomylił, co oznaczało dogrywkę.

W pierwszych dodatkowych pięciu minutach sopocianie prowadzili aż 78:73 na dwanaście sekund przed końcem i wydawać się mogło, że są już pewni wygranej. Inne plany miał jednak Lee Moore, który najpierw trafił spod kosza, a potem po dwóch pudłach z linii Pluty trafił kluczową trójkę równo z syreną, przedłużając mecz o kolejną dogrywkę. Nowe pięć minut na zegarze to następna dawka ogromnych emocji, w których nieznacznie skuteczniejsi okazali się zawodnicy z pomorza, wygrywając 93:91. W ostatnich sekundach próbę na zwycięstwo oddał jeszcze Greene IV, ale ta okazała się niecelna i to Trefl Sopot zagra z Polski Cukier Startem Lublin w finale Suzuki Pucharu Polski. Najlepszym graczem spotkania był niewątpliwie Garrett Nevels, który uzbierał 30pkt na skuteczności 12/24 z gry, do których dodał 13zb/3as/3prz/2blk.

Anwil Włocławek — Trefl Sopot 91:93 (19:15, 15:17, 16:20, 16:14, 12:12 OT1, 13:15 OT2)

Anwil: Moore 25, Sanders 16, Petrasek 13, Nowakowski 13, Greeve IV 10, Williams 8, Łączyński 2, Słupiński 2, Sobin 2

Trefl: Nevels 30, Freimanis 18, Salumu 15, Pluta 8, Kolenda 7, Zyskowski 7, Gordon 4, Radić 4, Kulikowski