Narciarstwo alpejskie - MŚ: złoto Kristoffersena, historyczny medal dla Grecji
Rom@nski photo/Wikimedia Commons

• Dodał: Dawid Tymosz
  • Data publikacji: 19.02.2023, 14:53

Henrik Kristoffersen został złotym medalistą Mistrzostw Świata w Courchevel w slalomie. Norweg wyprzedził AJ Ginnisa i Alexa Vinatzera.

Rywalizacja w slalomie mężczyzn kończyła zmagania na tegorocznych mistrzostwach świata w narciarstwie alpejskim. Po pierwszym przejeździe na czele znajdował się Manuel Feller. Austriak nie miał jednak dużej przewagi nad konkurentami, których w sekundzie mieściło się aż dziewiętnastu. 0,13 sekundy tracili sklasyfikowani ex aequo na drugim miejscu Lucas Braathen i AJ Ginnis. Tuż za nimi plasował się Linus Strasser. 0,35 sekundy za liderem był obrońca tytułu Sebastian Foss-Solevaag. Dalsze lokaty zajmowali czołowi slalomiści sezonu - Henrik Kristoffersen i Daniel Yule. Jedyny Polak na starcie, Michał Jasiczek, nie ukończył pierwszej odsłony zawodów.

Drugi przejazd był dużo trudniejszy. Wymagająca trasa wywróciła końcową tabelę wyników. Z 16. pozycji zaatakował Henrik Kristoffersen, zdobywając tytuł mistrza świata. Najbliżej wyprzedzenia Norwega był Lucas Braathen. Lider klasyfikacji slalomowej jechał z dużą przewagą nad swoim rodakiem, ale w dolnej części popełnił poważny błąd i skończył siódmy. Historyczną drugą lokatę utrzymał AJ Ginnis. Był to pierwszy medal mistrzostw świata dla Grecji w sportach zimowych. Brąz wywalczył Alex Vinatzer, dla którego był to pierwszy indywidualny medal w imprezie tej rangi. Pechowe czwarte miejsce, ze stratą 0,03 sekundy do podium, zajął reprezentant gospodarzy Clement Noel.