Volta ao Algarve: czasówka dla Kuenga, wyścig dla Martineza

• Data publikacji: 19.02.2023, 18:06

Stefan Kueng wygrał jazdę indywidualną na czas, czyli piąty etap Volta ao Algarve. Triumfatorem całego wyścigu został Daniel Felipe Martinez.

Wyścig w Algarve zakończył się jazdą indywidualną na czas dookoła Lagoi. Była to typowa, płaska czasówka licząca blisko 25 kilometrów. Po wczorajszym zwycięstwie liderem został Thomas Pidcock. Brytyjczyk z Ineos Grenadiers na ostatnim etapie miał za zadanie obronę pierwszej pozycji. W klasyfikacji miał tylko pięć sekund przewagi nad Ilanem van Wilderem oraz siedem nad Joao Almeidą. Dziewiąty ze stratą 31 sekund był Filippo Ganna, czyli wybitny specjalista od walki z czasem.

Najszybciej trasę pokonał Stefan Kueng. Szwajcar z Groupama FDJ uzyskał wynik 29:34. Drugie miejsce ze stratą czterech sekund zajął Remi Cavagna (Soudal-Quick Step). Najważniejsze dla całego wyścigu okazały się rozstrzygnięcia na miejscach 3-4 i to wśród kolarzy tej samej ekipy, a precyzyjnie Ineos Grenadiers. Podium na etapie uzupełnił Filippo Ganna, który pojechał dziesięć sekund wolniej od Kuenga i sześć sekund szybciej od Daniela Felipe Martineza. To jednak Kolumbijczyk utrzymał dwie sekundy zapasu nad Ganną w klasyfikacji generalnej i awansował z siódmej na pierwszą pozycję. Trzecie miejsce w całej rywalizacji zajął Ilan van Wilder.

Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers) zajął na czasówce 24. miejsce ze stratą minuty i 43 sekund, a w klasyfikacji generalnej uplasował się na 46. pozycji. Łukasz Owsian (Team Arkea Samsic) nie ukończył ostatniego etapu.