Łyżwiarstwo szybkie - PŚ: Bosiek w dziesiątce na 1000 metrów

• Dodał: Kinga Filipek
  • Data publikacji: 19.02.2023, 18:40

Niedzielne zmagania panczenistów i panczenistek na Arenie Lodowej w Tomaszowie Mazowieckim były ostatnim akcentem rozgrywek Pucharu Świata w tym sezonie. Ostatniego dnia rywalizacji poznaliśmy triumfatorów na dystansie 1000 metrów oraz w biegach masowych.

Jutta Leerdam potwierdziła swoją dominację na dystansie 1 kilometra. Holenderka po raz piąty w tym sezonie cieszyła się wygranej w tej konkurencji (1:14,94). To jednak nie Leerdam sięgnęła po triumf w klasyfikacji generalnej. Zwyciężczynią Pucharu Świata została Miho Takagi. Japonka w niedzielę zajęła trzecią pozycję i wyprzedziła reprezentantkę Niderlandów o jedno „oczko”. Wśród Biało-Czerwonych bardzo dobry występ odnotowała Karolina Bosiek, zajmując 10. lokatę. Na tym samym dystansie w dywizji B wystartowały Iga Wojtasik (7. miejsce), Natalia Jabrzyk (8. miejsce) oraz Wiktoria Dąbrowska (12. miejsce). W klasyfikacji generalnej najwyżej z Polek również uplasowała się Bosiek, zajmując 12. pozycję.

Na tym samym dystansie u panów bezkonkurencyjny okazał się Wesly Dijs z Holandii ustanawiając nowy rekord toru wynikiem 1:08,52. Trzecie miejsce zajął Hein Otterspeer, któremu wystarczyło to do wygranej w klasyfikacji generalnej. Damian Żurek zakończył rywalizację na 12. pozycji, a na 18. miejscu uplasowała się Piotr Michalski. W dywizji B z piątej lokaty mógł cieszyć się Marek Kania. Marcin Bachanek zakończył zmagania na 15. miejscu. W Pucharze Świata na przestrzeni całego sezonu najlepszym rezultatem mógł się pochwalić Damian Żurek, kończąc rywalizację na 14. pozycji.

W biegu masowym kobiet triumfowała Momoka Horikawa. Za Japonką finiszowały Kanadyjki - Valerie Maltais oraz zwyciężczyni klasyfikacji generalnej Ivanie Blondin. W finałowym biegu mogliśmy oglądać dwie reprezentantki Polski. Magdalena Czyszczoń zakończyła zmagania na 10. pozycji, a stawkę zamknęła Olga Kaczmarek (16. miejsce). Wśród mężczyzn wyścig najlepiej rozegrał Bart Hoolwerf, który jako pierwszy przeciął linię mety. Puchar Świata wywalczył natomiast Bart Swings z Belgii. W niedzielnym finale niestety nie oglądaliśmy reprezentantów Polski. Zarówno Artur Janicki, jak i Szymon Palka zakończyli rywalizację na półfinałach.

Kinga Filipek – Poinformowani.pl

Kinga Filipek

Amatorka biegania i pisania, studentka zarządzania w sporcie. Na portalu najczęściej znajdziecie mnie w działach siatkówki, skoków narciarskich, lekkoatletyki i łyżwiarstwa.