EBLK: hit kolejki dla Enea AZS Politechniki Poznań, sto punktów liderek
Dawid Lis

• Data publikacji: 20.02.2023, 20:38

W poniedziałkowy wieczór zakończyła się 19. kolejka Energa Basket Ligi Kobiet, czyli ostatnia seria gier przed turniejem o Puchar Polski. W najciekawszym meczu Enea AZS Politechnika Poznań wygrał z VBW Arką Gdynia.

W Poznaniu spotkały się czwarta i trzecia drużyna ligowej tabeli. Poznanianki liczyły na zwycięstwo z wyżej notowanym rywalem i zbliżenie się do niego na jedną wygraną straty. Początek meczu zwiastował, że ten scenariusz może się spełnić. Arka przez trzy minuty nie zdobyła punktów, a Enea AZS Politechnika wyszła na prowadzenie 5:0. Po pierwszej kwarcie gospodynie prowadziły 18:11. Później zespół z Poznania wywalczył dwucyfrową przewagę i do przerwy wygrywał 37:26. Trzecią kwartę koszykarki z Gdyni zwyciężyły 24:19, a pod jej koniec zmniejszyły różnicę nawet do dwóch punktów. Politechnika naciskana na rywalki skutecznie odpowiedziała. Na trzy minuty przed końcem miała tylko pięć punktów zapasu, ale końcówka należała do gospodyń, które triumfowały 79:68. Arka miała słabą skuteczność w rzutach za trzy punkty - 3/16, a nie pomogło 29 punktów rzuconych przez Marissę Kastanek.

Po swoje 17. zwycięstwo sięgnęła PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wielkopolski. Najlepszy zespół ligi rozgromił na wyjeździe 101:50 Energę Krajową Grupę Spożywczą Toruń. Z wysoką różnicą punktową zakończył się także mecz w Pruszkowie, gdzie MKS uległ 67:95 Polskiemu Cukrowi AZS UMCS Lublin. Zespół Krzysztofa Szewczyka był wyraźnie lepszy w celnych rzutach zza łuku - 12-2. Pewną wygraną zanotowało także BC Polkowice, pokonując na wyjeździe 82:57 MB Zagłębie Sosnowiec. W szeregach gospodyń świetnie spisała się Batabe Zempare, która zdobyła 29 oczek, ale to nie wystarczyło do nawiązania wyrównanej walki z faworytem. Niespodzianki również nie było w Bydgoszczy, gdzie Polskie Przetwory KS Basket 25 przegrały 50:78 z Polonią Warszawa.

Wyniki meczów 19. kolejki:

Enea AZS Politechnika Poznań - VBW Arka Gdynia 79:68
MKS Pruszków - Polski Cukier AZS UMCS Lublin 67:95
MB Zagłębie Sosnowiec - BC Polkowice 57:82
Polskie Przetwory KS Basket 25 Bydgoszcz - SKK Polonia Warszawa 50:78
Energa Krajowa Grupa Spożywcza Toruń - PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wielkopolski 50:101