Liga Konferencji Europy: wielki sukces mistrza Polski, Lech zagra w 1/8 finału!

• Data publikacji: 23.02.2023, 22:50

Lech Poznań pokonał Bodo/Glimt 1:0 w rewanżowym meczu 1/16 finału Ligi Konferencji Europy po bramce swojego kapitana, Mikaela Ishaka. Tym samym podopieczni Johna van den Broma zapewnili sobie awans do następnej rundy, a kolejnego rywala poznają podczas jutrzejszego losowania.

Początek spotkania to bardzo ofensywne nastawienie poznaniaków, którzy w pierwszych dziesięciu minutach zagrozili bramce Bodo/Glimt o wiele bardziej, niż przez dziewięćdziesiąt minut pierwszego meczu. Niestety Lechowi brakowało celnego uderzenia na bramkę Faye Lunda, a po pierwszym kwadransie to przyjezdni doszli go głosu, z każdą akcją atakując coraz śmielej. Norwegowie doskonale wymieniali szybkie podania na połowie "Lechitów", ale za każdym razem brakowało im wykończenia w dogodnej do strzału pozycji. Najtrudniejszy dla mistrzów Polski okres pomiędzy 15 a 35 minutą udało się jednak przetrwać, a ostatecznie obie drużyny zeszły do szatni na przerwę przy bezbramkowym remisie.

Drugą połowę od doskonałej akcji rozpoczęli przyjezdni, gdy po wrzutce Mvuka Mugishy do strzału głową doszedł Adam Sorensen. Na szczęście dla gospodarzy w dobrym miejscu odnalazł się Filip Dagerstal, który oddalił zagrożenie. Z kolei w 55. minucie Lech miał ogromne szczęście, gdy po fatalnym powrocie do defensywy w idealnej pozycji do zdobycia gola pomylił się Hugo Vetlesen — Norweg otrzymał futbolówkę na ósmym metrze od bramki, ale nie mając nikogo wokół siebie fatalnie się pomylił, strzelając nad poprzeczką. Z kolei cztery minuty później na techniczne uderzenie zdecydował się Pellegrino, ale piłka o centymetry minęła dalszy słupek bramki Bednarka.

Gdy wydawało się, że kwestią czasu jest gol dla Bodo/Glimt miejscowi zaskoczyli i to oni zdobyli upragnioną bramkę, zapewniającą prowadzenie w dwumeczu. Do dośrodkowanej przez Joela Pereirę piłki dopadł Mikael Ishak, a szwedzki egzekutor w takich sytuacjach się nie myli, strzelając swojego osiemnastego gola w obecnym sezonie. Od tego momentu przyjezdni musieli rzucić wszystko na jedną szalę, ale "Lechici" umiejętnie ustawiali się w strefie obronnej, nie dopuszczając rywali do sytuacji strzeleckich. Ostatecznie wynik spotkania nie uległ już zmianie, a Lech Poznań pokonał Bodo/Glimt 1:0, zapewniając sobie awans do 1/8 finału Ligi Konferencji Europy.

Lech Poznań — Bodo/Glimt 1:0 (1:0)

Bramki: 63' Ishak

Lech: Bednarek — Pereira, Salamon (46' Dagerstal), Milic, Rebocho — Karlstrom, Sousa (90' Kvekveskiri) — Ba Loua (85' Czerwiński), Szymczak (85' Sobiech), Skóraś — Ishak (78' Marchwiński)

Bodo: Faye Lund — Wembangomo, Moe, Lode (90+2' Salvesen), Sorensen — Vetlesen, Berg, Gronbaek — Mvuka Mugisha (76' Zugelj), Moumbagna (69' Espejord), Pellegrino

Żółte kartki: 40' Pereira — 61' Berg, 89' Zugelj

Sędzia: Nikola Dabanović