Kolarstwo torowe - PN: dobry start drużyny sprinterek
Tim Rademacher, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

• Dodał: Jakub Łosiak
  • Data publikacji: 24.02.2023, 15:10

W Dżakarcie rozpoczęły się pierwsze w tym roku zawody Pucharu Narodów w kolarstwie torowym. Z dobrej strony pokazała się polska drużyna sprinterek, która zajęła piąte miejsce. Panowie w tej samej konkurencji zajęli ósmą lokatę.

Nasze sprinterki startowały w Dżakarcie w składzie: Marlena Karwacka, Urszula Łoś i Nikola Sibiak. W kwalifikacjach Biało-Czerwone uzyskały szósty rezultat (47,710), co spowodowało, że w pierwszej rundzie ich rywalkami były Holenderki (47,136). Kwalifikacje wygrały Brytyjki z czasem 46,987. Polki nieznacznie się poprawiły w stosunku do eliminacji, uzyskując czas 47,608. Okazało się to jednak za mało na Holenderki, które pojechały w czasie 46,976. Czas pozwolił polskim sprinterkom na zajęcie piątego miejsca. Holenderki zakończyły rywalizację tuż za podium po przegranej w wyścigu o brąz z Brytyjkami. W finale Niemki uzyskały minimalnie lepszy czas od Chinek i stanęły na najwyższym stopniu podium.

Maciej Bielecki, Rafał Sarnecki i Mateusz Rudyk w sprincie drużynowym zaczęli zawody od ósmego miejsca w kwalifikacjach z czasem 43,526. Zatem w pierwszej rundzie Polacy zmierzyli się ze zwycięzcami kwalifikacji - Australijczykami (42,775). Ten wyścig naszym sprinterom nie wyszedł najlepiej, gdyż pojechali gorzej niż w poprzedniej fazie (43,885) i bardzo wyraźnie przegrali z zawodnikami z Australii (42,374). Polacy zostali sklasyfikowani na ósmej lokacie. Australijczycy poszli po swoje i w finale wygrali z Holendrami, którym przytrafił się duży błąd. Na najniższym stopniu podium stanęli Francuzi dzięki wygranej z Japończykami.

W piątek z Polaków oglądaliśmy także Filipa Prokopyszyna w wyścigu eliminacyjnym. Polak nie wypadł najlepiej, zajmując dopiero 19. miejsce. Najlepszy w tej konkurencji był Japończyk Eiya Hashimoto (, który wyprzedził Julesa Hestersa (Belgia) i Yoeri'ego Havika (Holandia). W rywalizacji kobiet zwyciężyła Ally Wollaston (Nowa Zelandia) przed Neah Evans (Wielka Brytania) i Marit Raaijmakers (Holandia).

Na torze w Indonezji nie oglądaliśmy polskich drużyn w wyścigu na dochodzenie. W rywalizacji kobiet zdecydowanie zwyciężyły Nowozelandki, które w każdej fazie osiągnęły najlepszy rezultat. W finale wykręciły czas 4:08.440 i pokonały Francuzki (4:12.846). Na trzecim miejscu uplasowały się Brytyjki, wygrywając rywalizację o brąz z Australijkami. Wśród mężczyzn nie było mocnych na Duńczyków (3:49,210), którzy w pasjonującym wyścigu finałowym ograli Nowozelandczyków (3:49,954). Podium uzupełnili Australijczycy, a z czwartej pozycji musieli zadowolić się Brytyjczycy.