Planica 2023: Riiber obronił tytuł na skoczni normalnej
Flawia Krawczyk

• Dodał: Jakub Łosiak
  • Data publikacji: 25.02.2023, 16:10

Jarl Magnus Riiber obronił tytuł mistrza świata w kombinacji norweskiej na skoczni normalnej. Na podium stanęli również Niemiec Julian Schmid i Austriak Franz-Josef Rehrl. Andrzej Szczechowicz zakończył zmagania na 42. pozycji.

Serię skoków wygrał broniący tytułu Jarl Magnus Riiber. Norweg na obiekcie HS 102 skoczył 103,5 metra i mimo kłopotów przy lądowaniu wyprzedził Japończyka Ryotę Yamamoto. Zawodnik z Kraju Kwitnącej Wiśni uzyskał taką samą odległość, ale miał odjętych prawie 8 punktów za wiatr i przegrał z Riiberem o 0,1 punktu. Najdalej poszybował Niemiec Julian Schmid, który wylądował na 104 metrze. Jednak za mocny wiatr pod narty zostało mu odjęte aż 11,5 punktu i ostatecznie tracił do liderów przed biegiem 25 sekund. Sekundę więcej tracił Austriak Franz-Josef Rehrl po skoku na setny metr. Strata piątego Martina Fritza (100,5 m) z Austrii wynosiła już 42 sekundy. Główny faworyt Austriak Johannes Lamparter popsuł skok, uzyskując tylko 93,5 m, co przełożyło się na 17. miejsce ze stratą 1:35. Nie powiodło się także jedynemu Polakowi Andrzejowi Szczechowiczowi. Zawodnik TS Wisła Zakopane osiągnął zaledwie 79,5 m i sklasyfikowany był na 46. lokacie ze stratą 3:46.

Wyniki serii skoków

W biegu Jarl Magnus Riiber już na pierwszej rundzie zostawił Ryotę Yamamoto i powiększał przewagę nad drugą grupką, w której biegli Schmid i Rehrl. Po chwili ta dwójka dogoniła Japończyka Yamamoto. Utrzymywali oni około 35 sekund starty do Riibera. Kolejna liczna grupa traciła trzydzieści sekund do wspomnianej trójki. Powoli stawało się jasne, że Riibera już nikt nie dogoni. Na mecie Norweg mógł się cieszyć z obrony tytułu mistrza świata. Na ostatniej pętli Julian Schmid oraz Franz-Josef Rehrl zostawili Ryotę Yamamoto i między sobą rozstrzygnęli losy drugiego miejsca. Górą w tym pojedynku był Schmid, a Rehrl finiszował trzeci. Grupę pościgową do mety przyprowadził Vinzenz Geiger. Andrzej Szczechowicz na 10-kilometrowej trasie zdołał przesunąć się o cztery pozycje i zakończył zawody na 42. lokacie.