ATP Dubaj: awans Hurkacza, teraz czas na Djokovica
sirobi 2019

• Data publikacji: 01.03.2023, 20:10

Hubert Hurkacz (11. ATP) pokonał Pawła Kotowa (138. ATP) 7:5, 6:1 i awansował do 1/4 finału turnieju Dubai Duty Free Tennis Championships 2023. Tam na polskiego tenisistę czeka już lider światowego rankingu, Novak Djokovic (1. ATP).

W pierwszej rundzie turnieju w Dubaju nasz tenisista zmierzył się ze szczęśliwym przegranym z kwalifikacji, Alexandrem Szewczenko. Dość niespodziewanie Rosjanin sprawił Hubertowi niemałe problemy, doprowadzając do tie-breaka w trzecim secie, który ostatecznie padł łupem wrocławianina. Tym sposobem Polak awansował do 1/8 finału, w której jego przeciwnikiem był kolejny Rosjanin, Paweł Kotow. Wcześniej 24-latek ograł Alexeia Popyrina, również po tie-breaku w decydującej partii.

Początek spotkania to absolutna dominacja serwujących, którzy w pierwszych siedmiu gemach przegrali łącznie zaledwie sześć wymian. Szanse na odmiane tej sytuacji miał w ósmym gemie Hubert, ale po wygraniu dwóch pierwszych piłek przy podaniu rywala nasz zawodnik przegrał cztery następne wymiany, oddając gema. Z kolei w jedenastym gemie to Hurkacz znalazł się pod ścianą, rozpoczynając odsłonę od stanu 0:30, ale w kolejnych piłkach wrocławianinowi pomógł serwis, dzięki czemu wyszedł na 6:5. Chwilę później byliśmy świadkami najdłuższego gema w tym secie, a po zaciętej walce i genialnej decydującej piłce Polak doprowadził do przełamania przy czwartym break-poincie, wygrywając seta 7:5.

W drugiej partii od samego początku mieliśmy bardziej zaciętą rywalizację, a pierwsze break-pointy pojawiły się już w czwartym gemie przy podaniu Kotowa. Rosjanin znalazł się w sytuacji 15:40 i już przy pierwszej piłce popełnił błąd, gdy jego wolej wylądował w siatce. Co więcej, piłka zagrywana przez Hurkacza najprawdopodobniej była autowa, ale Paweł i tak ją odbił, co kosztowało go utratę podania. Zaraz potem wrocławianin potwierdził przełamanie i wyszedł na 4:1. Od tego momentu przeciwnik wyraźnie stracił wiarę w zwycięstwo i nie zdołał się już podnieść. Tym sposobem dwa ostatnie gemy również padły łupem Huberta, która awansował do 1/4 finału, gdzie zmierzy się z liderem światowego rankingu, Novakiem Djokovicem.

Hubert Hurkacz (POL) [5] — Paweł Kotow (RUS) 7:5, 6:1