Koszykówka - Euroliga: zwycięstwo BC Polkowice na koniec
Dawid Lis

• Dodał: Dawid Lis
  • Data publikacji: 01.03.2023, 21:26

Zakończyła się faza grupowa kobiecej Euroligi i na tym etapie swój udział kończą mistrzynie Polski z Polkowic. Na osłodę wygrały one na Węgrzech.

Bardzo ważne spotkanie podopieczne Karola Kowalewskiego rozgrywały tydzień temu we własnej hali. Polkowiczanki podejmowały Bourges Basket i w zasadzie był to bezpośredni pojedynek o awans do ćwierćfinału Euroligi. Osłabione mistrzynie Polski, które od dłuższego czasu radzą sobie bez Sasy CadoStephanie Mavungi, nie dały rady zatrzymać ekipy z Francji. Bourges wygrało 75:66 w Polkowicach i zapewniło sobie awans, kończąc przygodę BC Polkowice z Euroligą w tym sezonie.

Nie był to jednak ostatni mecz rundy zasadniczej. Ten właśnie dzisiaj rozegrały polkowiczanki w Szekszardzie. Gospodynie do tej pory miały tylko trzy wygrane mecze i 10 porażek. Wiadomo było, że to mistrzynie Polski są faworytkami tego pojedynku, ale tę wyższość trzeba było jeszcze udowodnić na parkiecie. A przypomnijmy, że zawodniczki BC Polkowice w weekend rozgrywały turniej finałowy Suzuki Pucharu Polski i na odpoczynek zbyt dużo czasu nie miały.

Od początku polkowiczanki prowadziły w tym meczu, raz mniejszą różnicą, momentami zwiększając przewagę. Pierwszą kwartę mistrzynie Polski wygrały 25:20, więc gospodynie cały czas były w zasięgu. W drugiej ćwiartce BC Polkowice miało już nawet dwucyfrową przewagę, ale miejscowe nie miały zamiaru odpuszczać i do przerwy było 42:48 na tablicy wyników.

Po zmianie stron podopieczne Karola Kowalewskiego dalej grały swoje i powiększały przewagę. Z czasem wystarczyło, że tylko ją kontrolowały i gospodynie nie miały już szans, aby dogonić mistrzynie Polski. Ostatecznie polkowiczanki wygrały 94:76 i zakończyły zmagania w Eurolidze z bilansem ośmiu wygranych i sześciu porażek. Do awansu do fazy play off zabrakło niewiele, ale przede wszystkim zdrowia w szeregach BC Polkowice.

Swoją debiutancką minutę zapisała Inga Stępień, która zagrała także w finale Suzuki Pucharu Polski. Kolejne cenne doświadczenie dołożyła także kolejna młoda zawodniczka - Wiktoria Zasada, która w trakcie sezonu dołączyła do BC Polkowice. Najskuteczniejsza okazała się ta, która spędziła na parkiecie najwięcej czasu - Zala Friskovec zdobyła 24 punkty. Standardowo bardzo dobrze grała Erica Wheeler, która w niedzielę do swojej kolekcji dołożyła kolejną statuetkę MVP. W Szekszardzie Wheeler zdobyła 15 punktów i rozdała 12 asyst.

Atomeromu KSC Szekszard - BC Polkowice 76:94 (20:25, 22:23, 14:20, 20:26)
Szekszard: Wallace 20, Miklos 17, Goree 16, Krnjic 12, Dudasova 6, Balint 3, Studer 2, Manyoky 0, Horvath 0, Szucs 0.
Polkowice: Friskovec 24, Wheeler 15 (12 as.), Banaszak 15, Spanou 15, Gertchen 12, Telenga 10 (12 zb.), Puter 2, Gajda 1, Zasada 0, Stępień 0.