Planica 2023: Zajc najlepszy w kwalifikacjach, wysokie miejsca Kubackiego i Stocha
Joanna Malinowska / sportwobiektywie.pl

• Dodał: Kinga Filipek
  • Data publikacji: 02.03.2023, 18:50

Timi Zajc zwyciężył kwalifikacje do konkursu indywidualnego mistrzostw świata na dużej skoczni w Planicy. Tuż za Słoweńcem uplasowała się dwójka reprezentantów Polski - Dawid Kubacki i Kamil Stoch. Problemów z awansem do piątkowych zmagań nie mieli też Piotr Żyła oraz Aleksander Zniszczoł.

Po fantastycznym występie polskich skoczków na normalnej skoczni z niecierpliwością czekaliśmy na konkurs na dużym obiekcie. O awans do piątkowych zmagań walczyła czwórka reprezentantów Polski - Aleksander Zniszczoł, Kamil Stoch, Piotr Żyła oraz Dawid Kubacki. Powody do radości mieliśmy już podczas serii próbnej poprzedzającej kwalifikacje, którą po skoku na 131 metr wygrał Dawid Kubacki. Polak o dwa punkty wyprzedził Ryoyu Kobayashiego (131 m). Na trzecim miejscu uplasował się mistrz świata ze skoczni normalnej - Piotr Żyła (130 m). Z bardzo dobrej strony pokazał się również Aleksander Zniszczoł, który po próbie na odległość 126 metrów został sklasyfikowany na ósmej pozycji. Najsłabiej z Biało-Czerwonych spisał się Kamil Stoch, zajmując 23. miejsce (118,5 m).

Na starcie kwalifikacji do konkursu indywidualnego mistrzostw świata na dużej skoczni (HS 138) w Planicy stanęło 62 zawodników. Pierwszym Polakiem, który usiadł na belce był Aleksander Zniszczoł, który po raz kolejny oddał bardzo solidny skok (127,5 m) i zmagania zakończył na 31. miejscu. Z pewnego awansu cieszył się również Kamil Stoch. Trzykrotny mistrz olimpijski powetował sobie słaby występ w serii próbnej, skacząc 136 metrów w fenomenalnym stylu. To dało skoczkowi z Zębu trzecią pozycję. Tuż przed Stochem uplasował się kolejny z Biało-Czerwonych - Dawid Kubacki. Wicelider Pucharu Świata osiągnął odległość 131,5 metra. Nieco gorzej zaprezentował się Piotr Żyła, który po skoku na 125 metr zakończył zmagania na 16. pozycji. Ze zwycięstwa cieszył się Timi Zajc, który podobnie jak Stoch, lądował na 136 metrze. W czołówce nie zabrakło też Johanna Andre Forfanga (136 m), Ryoyu Kobayashiego (131 m), Stefana Krafta (128,5 m), Jana Hoerla (134,5 m), Karla Geigera (131 m) czy Halvora Egnera Graneruda (129 m). Pierwszą dziesiątkę zamknął Domen Prevc (133 m).