Lekkoatletyka – HME: dwa medale dla Polaków!

• Dodał: Julia Wisińska
  • Data publikacji: 03.03.2023, 19:50

Zakończył się drugi dzień Halowych Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce w Stambule. Dzisiejszy dzień był dla Polaków bardzo owocny, prócz wywalczonych awansów do finałów, polscy kibice mogą świętować medale Adrianny Sułek i Ewy Swobody.

Piątkowa sesja poranna przyniosła między innymi zmagania pięcioboistek, wśród nich była Adrianna Sułek. Polka rywalizacje rozpoczęła znakomicie, pobijając rekord życiowy w biegu na 60 metrów przez płotki. Szybsza od Sułek była jedynie Belgijka Noor Vitds.  Bardzo dobrze poszło Polce również w skoku wzwyż, gdzie wyrównała życiówkę. Kolejny rekord życiowy Sułek pobiła przy okazji pchnięcia kulą, niestety nawet ten wynik dał jej dopiero siódmą lokatę, mimo to pozostała na drugim miejscu w kwalifikacji generalnej.

Prócz pięcioboju rozgrywane były również kwalifikacje. Rewelacyjnie poradziła sobie między innymi Sofia Ennaoui, która awansowała do finału biegu na 1500 metrów. Równie dobrze w biegu kwalifikacyjnym i półfinałowym zaprezentowała się Anna Kiełbasińska, dzięki czemu pewnie awansowała do finału. Mniej szczęścia miał Kajetan Duszyński, który niestety swój udział w mistrzostwach kończy na półfinale. W sesji wieczornej awans do finału skoku wzwyż wywalczył Norbert Kobielski.

Sesja wieczorna przyniosła już pierwsze finały. Jako pierwsi do walki o medale stanęli mężczyźni rywalizujący w pchnięciu kulą. Faworytem tych zawodów był Czech Tomasz Stanek, lecz nieoczekiwanie został on pokonany przez Włocha Zane Weira. Podium uzupełnił reprezentant Ukrainy Roman Kokoszko.

Kolejny finał był już z udziałem reprezentanta Polski Michała Rozmysa, który walczył o medal na dystansie 1500 metrów. Niestety Polak nie zdołał namieszać w rywalizacji i zakończył zmagania na dziewiątej lokacie. Bezkonkurencyjny na tym dystansie okazał się Nowerg Jakob Ingebrigtsen.

Poznaliśmy również najlepsze Europejki na dystansie 3000 metrów. W tej dyscyplinie dominowały Niemki i to one zajęły dwa najwyższe stopnie podium. Jako pierwsza sensacyjnie finiszowała Hanna Klein, a tuż za nią Konstanze Klosterhalfen. Brąz należy do Brytyjki Melissy Courtney-Bryant.

Medaliści zostali również wyłonieni w męskim trójskoku. Tam bezkonkurencyjny okazał sie Portugalczyk Pedro Piccardo, który jako jedyny przekroczył 17 metrów.

W pchnięciu kulą najlepsza była Auriol Dongmo, która uzyskała bardzo dobry rezultat 19.76m. Za nią na podium znalazła się Włoszka Sara Gambeta i Szwedka Fanny Roos.

W dalszym ciągu trwała rywalizacja w pięcioboju kobiet. Adrianna Sułek rewelacyjnie poradziła sobie w skoku w dal, pobijając rekord życiowy i zajmując pierwsze miejsce w tej konkurencji. Świetnie poszło Polce również w biegu na 800 metrów, w którym zdeklasowała konkurencję i pobiła rekord mistrzostw. Pomimo tych świetnych rezultatów nie udało jej się wyprzedzić w kwalifikacji pierwszej Nafisattou Thiam i ostatecznie zdobyła srebrny medal. Co ciekawe i Sułek i Thiam wywalczyły wynik lepszy od poprzedniego rekordu świata.

Jako ostatnie do walki o medale przystąpiły sprinterki, a wśród nich polska nadzieja medalowa Ewa Swoboda. Polka pobiegła rewelacyjnie i zajęła drugie miejsce w rywalizacji. Szybsza od niej była tylko reprezentantka Szwajcarii Mujinga Kambundji.