EBL: decydująca ostatnia kwarta, porażka zwycięzcy Pucharu Polski
Róża Koźlikowska/Twarde Pierniki

• Data publikacji: 04.03.2023, 19:23

Zdobywca Pucharu Polski przegrał swój pierwszy mecz po wywalczeniu trofeum. Trefl Sopot uległ 66:77 PGE Spójni Stargard, a o zwycięstwie gospodarzy zdecydowała ostatnia kwarta.

W sobotę rozegrano tylko jeden mecz Energa Basket Ligi, ale za to bardzo ciekawy. W niedawnym turnieju o Puchar Polski, PGE Spójnia Stargard i Trefl Sopot zaprezentowały się bardzo dobrze. Pierwszy zespół dotarł do półfinału, a sopocianie triumfowali w rozgrywkach. Obydwie drużyny również dobrze radzą sobie w PLK. Trefl z bilansem 14-5 zajmował czwarte miejsce, a Spójnia (12-8) była szósta.

W pierwszej kwarcie, która była bardzo wyrównana, największą przewagą osiągnęła Spójnia. Gospodarze wyszli na 16:11, ale zostali szybko dogonieni przez rywali. Tym samym po dziesięciu minutach był remis 19:19. Również w drugiej części żadna z ekip nie mogła zdobyć większej przewagi. Na trzy minuty przed końcem pierwszej połowy Trefl wygrywał 32:29. Jednak do przerwy nie zdobył żadnych punktów. Tym samym po serii 8:0 Spójnia wyszła na prowadzenie 37:32. Aż 14 punktów po dwudziestu minutach meczu na swoim koncie miał Courtney Forston.

Po zmianie stron obraz gry zbytnio się nie zmienił. Mimo, że Spójnia odskoczyła na 53:45, to Trefl po serii 8:0 odrobił straty. Kolejne siedem punktów rzucili gospodarze. Zespół ze Stargardu nie potrafił zbyt długo utrzymać wypracowanego zapasu. Po trafieniu za trzy punkty Garretta Nevelsa goście przegrywali zaledwie 50:52. Odpowiedział Paweł Kikowski, który trafił trzecią trójkę i po trzydziestu minutach Spójnia prowadziła 55:50.

W początkowej fazie czwartej kwarty cztery punkty z rzędu zdobył Ajdin Penava i gospodarze po raz pierwszy wypracowali dwucyfrową przewagę - 62:52. Różnica wzrosła jeszcze do 15 punktów. Ostatnią część Spójnia zwyciężyła 22:16, a cały mecz 77:66. Stargardzianie zbliżyli się do rywali na jedno zwycięstwo. Najlepszym zawodnikiem meczu został Forston, który zdobył 20 punktów.

PGE Spójnia Stargard - Trefl Sopot 77:66 (19:19, 18:13, 18:18, 22:16)

Spójnia: Forston 20, Kikowski 13, Penava 13, Clarke 11, Benson 10, Brenk 4, Gruszecki 4, Grudziński 2, Śnieg 0, Chodźko, Korolczuk

Trefl: Wells 17, Nevels 14, Radić 10, Kolenda 7, Gordon 6, Zyskowski 5, Salumu 3, Kulikowski 2, Freimanis 2, Pluta 0, Malesa, Urbaniak.