Lekkoatletyka - HME: dwa brązowe medale Polek
KowalskyPhotos

• Dodał: Arkadiusz Kubiak
  • Data publikacji: 04.03.2023, 19:14

Sofia Ennaoui i Anna Kiełbasińska wywalczyły brązowe medale w swoich konkurencjach podczas trwających w Stambule 37. Halowych Mistrzostw Europy. Tym samym Polska ma już 4 krążki.

Jako pierwsza swój finał rozpoczęła Ennaoui. Polka od początku trzymała się na drugim miejscu, tuż za Rumunką Claudią Boboceą, starając się trzymać blisko czołówki. Na kilka okrążeń przed końcem mocno zaatakowała jednak główna faworytka, Brytyjka Laura Muir i jej tempo okazało się nie do wytrzymania dla pozostałych zawodniczek. Na finiszu moc pokazała też Bobocea, która nie dała się wyprzedzić Polce i dowiozła do mety srebrny medal. Ennaoui z wynikiem 4:04,06 ustanowiła swój nowy rekord życiowy i wywalczyła trzeci dla Polski medal tych mistrzostw.

Pół godziny później do rywalizacji w finale 400 m kobiet stanęła Anna Kiełbasińska. Polka miała pecha w losowaniu i do finału przystąpiła z trzeciego toru, co przy szczęśliwym losowaniu jej najgroźniejszej rywalki - Lieke Klaver (6. tor) - stawiało ją w trudnej sytuacji w kontekście walki o srebrny medal. Złoto wydawało się zarezerwowane dla rekordzistki świata Femke Bol. Bol rzeczywiście jako pierwsza zeszła do bandy i odniosła przekonujące zwycięstwo, po raz kolejny schodząc poniżej granicy 50 sekund (49,85 s). Srebro wywalczyła Klaver, a na trzecim miejscu, z rekordem sezonu 51,25 s, linię mety minęła Anna Kiełbasińska.

W kończącym dzień finale na 60 m mężczyzn zobaczyliśmy Dominika Kopcia. Polak wszedł do finału jako lucky-looser, ale w walce o medal zaprezentował się z fantastycznej strony. Po świetnym starcie Polak wpadł na metę równo z trzecim Szwedem Henrikiem Larssonem, ale ostatecznie, po analizie fotofiniszu, przegrał medal o 0,001 s. Obaj zawodnicy uzyskali wynik 6,53 s, który dla Polaka jest rekordem życiowym, a dla Szweda rekordem kraju. W półfinale rekord życiowy pobił Jakub Lempach (6,62 s), ale zajmując 4. miejsce nie wywalczył awansu. Mistrzem Europy został Samuele Ceccarelli, który po raz drugi w tym sezonie pokonał w bezpośrednim pojedynku swojego rodaka, mistrza olimpijskiego Marcella Jacobsa.

Niespodziewane złoto w trójskoku wywalczyła reprezentantka gospodarzy, Tugba Danismaz. Turczynka pobiła rekord kraju z wynikiem 14,31 m. Podium uzupełniły reprezentująca Włochy Dariya Derkach i broniąca tytułu Portugalka Patricia Mamona. W skoku o tyczce kobiet złoto trafiło do Finki Wilmy Murto, która również ustanowiła nowy rekord kraju. Murto wyprzedziła Tinę Sutej i Amalie Svabikovą. Halowym mistrzem Europy na 400 m został Karsten Warholm, który niemalże przypłacił szaleńcze pierwsze okrążenie (20,84 s) stratą pierwszego miejsca na finiszu. Ostatecznie utrzymał pierwsze miejsce (45,35 s), wyprzedzając Juliena Watrina i Carla Bengstroma.

Małym rozczarowaniem był dla nas półfinałowy start Mateusza Borkowskiego na 800 m. Polak o 0,02 s przegrał trzecie miejsce w swoim biegu i ostatecznie właśnie o tyle przegrał awans do finału.

W sesji porannej awans do finału skoku o tyczce wywalczył Piotr Lisek. Przez eliminacje biegów na 60 m ppł przeszli też Weronika Nagięć, Jakub Szymański i Krzysztof Kiljan. Sztuka ta nie udała się niestety Damianowi Czykierowi.