EBLK: najciekawiej w Lublinie, zwycięstwa faworytek
Dawid Lis

• Dodał: Dawid Lis
  • Data publikacji: 04.03.2023, 20:35

W hicie kolejki w Lublinie potrzebna była dogrywka do wyłonienia zwycięzcy. W derbach Dolnego Śląska pewnie wygrały mistrzynie z Polkowic.

To już przedostatnia kolejka sezonu zasadniczego Energa Basket Ligi Kobiet. Po tej serii spotkań pozostało coraz mniej niewiadomych w kwestii układu tabeli przed fazą play off. Jednak jeszcze nie wszystko jest oczywiste.

Najciekawiej miało być w Lublinie i faktycznie było. Te drużyny nie tak dawno się spotkały, bo w ćwierćfinale Suzuki Pucharu Polski, w który niewiele lepsze były koszykarki AZS-u UMCS. Tym razem gdynianki udały się do Lublina. Początek należał do koszykarek Arki, które prowadziły 13:1, ale do końca pierwszej kwarty różnica zmalała do zaledwie trzech punktów. Na przerwę oba zespoły schodziły przy minimalnym prowadzeniu gości (31:32). W drugiej połowie miejscowe koszykarki zaczęły budować przewagę i było już 49:38 dla AZS-u. W ostatniej kwarcie gospodynie nie zdołały utrzymać zwycięstwa po swojej stronie i ostatecznie potrzebna była dogrywka. W niej główną rolę odegrała Aleksandra Stanacev, która poprowadziła AZS do wygranej. W sumie Serbka zdobyła 31 punktów.

Kolejny raz w podróż do Sosnowca wybrały się koszykarki z Gorzowa Wielkopolskiego. Tym razem na ligowe starcie z Zagłębiem. Zdecydowanymi faworytkami były przyjezdne, które do tej pory w lidze potknęły się tylko raz, w Polkowicach. W Sosnowcu dołożyły kolejne pewne zwycięstwo do swojego dorobku i od początku do końca to spotkania przebiegało pod dyktando liderek z Gorzowa Wielkopolskiego. Tym samym akademiczki zapewniły sobie pierwsze miejsce po rundzie zasadniczej.

Do Poznania przyjechały bydgoszczanki, które chętnie już by ten sezon wykreśliły z pamięci. Z drugiej strony gospodynie są rewelacją rozgrywek i walczą o jak najwyższą pozycję przed fazą play off. Początek jednak był zaskakujący, bo to ekipa z Bydgoszczy prowadziła i tym samym sprawiała niespodziankę. W pierwszej kwarcie było już nawet 21:8 dla przyjezdnych. Przed przerwą już gospodynie zdołały wyjść na chwilę na prowadzenie, a do szatni oba zespoły schodziły przy prowadzeniu Basketu Bydgoszcz 43:41. Po zmianie stron poznanianki przejęły inicjatywę, ale nie były w stanie wypracować sobie większej przewagi i przed ostatnią kwartą było zaledwie 57:56 dla miejscowych. Ostatnie minuty były już zdecydowanie lepsze w wykonaniu AZS-u, który ostatecznie wygrał aż 82:69.

We Wrocławiu w derbach Dolnego Śląska koszykarki Ślęzy chciały sprawdzić niespodziankę przed własną publicznością i zatrzymać mistrzynie Polski. I dość długo ten plan realizowały. Pierwsze dwie karty miejscowe wygrały i na przerwę schodziły przy prowadzeniu 49:42. Zwycięstwo mogą im pomóc w wywalczeniu wyższej pozycji w ligowej tabeli. Po przerwie jednak na właściwe tory wróciły zawodniczki prowadzone przez trenera Karola Kowalewskiego. Pewnie wygrane dwie kolejne kwarty przez BC Polkowice zapewniły im kolejne zwycięstwo i drugie miejsce w tabeli przed fazą play off.

Do zakończenia rundy zasadniczej pozostała już tylko jedna seria spotkań. Wiadomo na ten moment jedynie, że pierwsze miejsce zajmą gorzowianki, a drugie polkowiczanki. Niemal pewne jest ósme miejsce ekipy z Wrocławia, a siódme drużyny z Warszawy, ale w sporcie różne rzeczy się działy. Najciekawiej jest w walce o miejsca 3-6 i tutaj jest sporo niewiadomych. Na swoją pozycję wpływu już nie będą miały koszykarki z Gdyni, które zakończyły rundę zasadniczą z bilansem 11:9 i czekają na to, co się wydarzy w innych meczach.

21. kolejka Energa Basket Ligi Kobiet:

Polski Cukier AZS UMCS Lublin - VBW Arka Gdynia 71:63 (10:13, 21:19, 18:11, 10:16, d: 12:4)
AZS: Stanacev 31, Taylor 15, Mack 12, Trzeciak 4, Zec 4, Yurkevichus 3, Kuczyńska 2, ZIęmborska 0, Ziętara 0.
Arka: Kastanek 16, Fontaine 12, Borkowska 11, Vuckovic 10, Higgins 6, Podgórna 3, Niemojewska 3, Żytkowska 2, Górecki 0, Szymkiewicz 0.

MB Zagłębie Sosnowiec - PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. 67:85 (15:23, 11:17, 17:21, 24:24)
Zagłębie: Zempare 19, Urbaniak-Dornstauder 18, January 12, Mistinova 11, Grzenkowicz 6, Jarząb 1, Micek 0, Wojtylas 0.
Gorzów: Senyurek 17, Allen 15 (10 as.), Wadoux 14, Smith 13, Horvath 13, Keller 10 (10 zb.), Bazan 3, Duchnowska 0, Matkowska 0, Śmiałek 0.

Enea AZS Politechnika Poznań - Polskie Przetwory KS Basket 25 Bydgoszcz 82:69 (17:26, 24:17, 16:13, 25:13)
AZS: Pokk 19, Skobel 17 (10 zb.), Sutton 15, Popovic 11, Dodson 9 (18 zb.), Żukowska 4, Rogozińska 4, Piasecka 3, Dżochowska 0.
Basket: Michałek 24, Wieczyńska 15, Zmierczak 12, W. Sobiech 11, Kuriata 3, Krupa 2, Jeziorna 2, Świątkowska 0, R. Sobiech 0, Nogal 0, Malawy 0.

1KS Ślęza Wrocław - BC Polkowice 80:97 (25:20, 24:22, 15:30, 16:25)
Ślęza: Drop 25 (10 as.), Jones 18, Jakubiuk 15, Brezinova 10, Kurach 5, Mielnicka 5, Jaworska 2, Stefańczyk 0.
Polkowice: Wheeler 33, Spanou 19, Telenga 14 (12 zb.), Friskovec 11, Puter 8, Banaszak 7, Gajda 5, Zasada 0, Gertchen 0.