Planica 2023: Golberg najlepszy na królewskim dystansie, pierwszy medal dla Szwedów
By Andreaze - Own work, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 05.03.2023, 14:25

Po pasjonującym finiszu Paal Golberg pokonał Johannesa Hoesflota Klaebo na królewskim dystansie 50 km stylem klasycznym. Na podium mistrzostw świata po raz pierwszy w karierze stanie Szwed William Poromaa. Dominik Bury ukończył rywalizację na odległej pozycji.

Do rywalizacji na królewskim dystansie 50 km techniką klasyczną przystąpiło 49. zawodników. W tym gronie mieliśmy jednego reprezentanta Polski – Dominika Burego. Faworytami biegu byli zawodnicy norwescy oraz Fin Iivo Niskanen.

Początkowe kilometry cała stawka pokonała spokojnym tempem. Po 10 km rywalizacji na lekkie przyspieszenie zdecydowali się liderzy – w czołówce oglądaliśmy Norwegów, Szwedów, Fina czy Włochów. Na czele wyścigu utrzymało się 34. biegaczy. Przed 20 km wyścigu za prowadzenie wziął się Iivo Niskanen i kolejni zawodnicy zostawali w tyle. Na półmetku dystansu czołową grupę tworzyło 13 biegaczy, pięć kilometrów dalej było ich już tylko jedenastu. W tym gronie biegło czterech Norwegów: Klaebo, Golberg, Toenseth i Nyenget, trzech Szwedów: Poromaa, Halfvarsson i – pomimo upadku – Jens Burman, dwóch Włochów: Pellegrino i De Fabiani, Fin Niskanen i Francuz Theo Schely.

Jako pierwszy tempa liderów nie wytrzymał Federico Pellegrino. Pecha miał również drugi z reprezentantów Italii, który złamał kijek i nie miał szans na nawiązanie wyrównanej walki. Osłabli także Francuz Schely i Jens Burman. Na ostatnich kilometrach tempo podkręcił Iivo Niskanen, jednak nie udało mu się zgubić najgroźniejszych rywali. Jak można się było spodziewać najwięcej do powiedzenia na finiszu mieli zawodnicy dobrze spisujący się w sprintach. Klaebo i Golberg wyrwali do przodu, a za nimi podążyli dwaj Szwedzi. Na sprinterskim finiszu najlepszy okazał się Paal Golberg, który wyprzedził Johannesa Klaebo o sekundę i tym samym zdobył pierwsze indywidualne złoto MŚ w karierze. Na najniższym stopniu podium stanie William Poromaa, dla którego jest to życiowy sukces i pierwszy krążek wielkiej imprezy w dorobku. Jest to zarazem pierwszy medal dla męskiej biegowej reprezentacji Szwecji w Planicy. Poza podium uplasowali się Calle Halfvarsson, Martin Loewstroem Nyenget i Iivo Niskanen.

Dominik Bury tempo narciarskiego peletonu utrzymał do 10 km. Później nasz zawodnik został w tyle i zaczął ponosić coraz większe straty do czołówki. Nie miało to jednak większego wpływu na lokatę w klasyfikacji ogólnej. Polak od początku rywalizacji plasował się na miejscach w czwartej dziesiątce, później spadł na 42. pozycję, jednak z czasem zaczął mijać słabnących rywali. Finalnie ukończył zmagania na 38. miejscu, ze stratą ponad 10 minut do Golberga. Sklasyfikowano 46. zawodników.