La Liga: wymęczone zwycięstwo Barcelony nad Valencią

• Dodał: Marcin Weiss
  • Data publikacji: 05.03.2023, 18:30

Geniusz Sergio Busquetsa oraz wykończenie Raphinhy z piętnastej minuty zapewniły osłabionej FC Barcelonie zwycięstwo nad Valencią CF 1:0 w meczu 24. kolejki hiszpańskiej La Ligi. Trzy punkty pozwoliły "Dumie Katalonii" powiększyć przewagę nad drugim w tabeli Realem Madryt do dziesięciu oczek.

Drużyna Xaviego Hernandeza przystępowała do spotkania na Camp Nou wyraźnie osłabiona. W szeregach "Katalończyków" brakowało nie tylko kontuzjowanego Roberta Lewandowskiego, ale również Pedriego, Gaviego oraz Ousmane'a Dembele. Rywal wydawał się jednak idealny na takie okoliczności, ponieważ Valencia znajdowała się w strefie spadkowej, a w ostatnich dziewięciu meczach ligowych uzbierała zatrważające cztery oczka.

Początek starcia przebiegał pod wyraźne dyktando Barcy, a na efekty nie trzeba było długo czekać. Już w piętnastej minucie genialnym długim podaniem popisał się Sergio Busquets, a w szesnastce Raphinha wyprzedził Giorgi Mamardashviliego i strzałem głową otworzył wynik spotkania. Przez kolejne kilkadziesiąt minut nie działo się jednak zbyt wiele ciekawego, a gospodarze utrzymali skromne prowadzenie przed zejściem do szatni.

Po przerwie Barcelona miała idealną okazję do podwyższenia prowadzenia, ale jedenastki nie wykorzystał Ferran Torres, który chwilę wcześniej kłócił się z Ansu Fatim o to, kto podejdzie do rzutu karnego. Z kolei kilka minut później fatalny bąd popełnił Jules Kounde, a ratujący sytuację Ronald Araujo nieczysto zatrzymał wychodzącego sam na sam Hugo Duro, za co otrzymał czerwoną kartkę. Przyjezdni mieli więc nieco ponad pół godziny gry w przewadze, ale nie zdołali tego wykorzystać, ostatecznie przegrywając 0:1. Dzięki trzem punktom FC Barcelona powiększyła przewagę w ligowej tabeli nad drugim Realem Madryt do dziesięciu oczek, ale "Królewscy" zagrają jeszcze z Realem Betis o 21:00.

FC Barcelona — Valencia CF 1:0 (1:0)

Bramka: 15' Raphinha

Barcelona: ter Stegen — Kounde, Araujo, Christenes, Balde — Roberto (81' Garcia), Busquets, de Jong (46' Kessie) — Raphinha (87' Alarcon), Torres, Fati (61' Alonso)

Valencia: Mamardashvili — Foulquier, Comert (55' Diakhaby), Ozkacar, Vazquez — Correia (62' Castillejo), Moriba (62' Perez), Guillamon, Almeida (78' Musah), Lino (78' Kluivert) — Duro

Czerwona kartka: 59' Araujo

Sędzia: J. A. Rojas