Lekkoatletyka - HME: srebro Szymańskiego i Liska, polski brąz w sztafecie!
Tomasz Woźniak/Poinformowani.pl

• Dodał: Aleksandra Suszek
  • Data publikacji: 05.03.2023, 19:25

Ostatnie medale lekkoatletycznych mistrzostw Europy w hali rozdano w niedzielę. Biało-czerwoni walczyli o nie w czterech konkurencjach finałowych. Ten wieczór przyniósł jeszcze jeden brąz i dwa srebra do kolekcji naszej kadry.

Pierwszą konkurencją wieczornej sesji był finał skoku wzwyż mężczyzn. W ośmioosobowej stawce znalazł się Norbert Kobielski. Dobrze układał się ten konkurs dla Polaka – po bezbłędnej próbie na 2,19 metra wysunął się na prowadzenie razem z Andrijem Procenko. Cały czas świetnie prezentował się jeszcze Douwe Amels i to głównie między tą trójką toczyła się medalowa rywalizacja. Do tej trójki wdarł się jeszcze Thomas Carmoy z Belgii skokiem na 2,23. Polak poprawił swój wynik sezonu, ale niestety odpadł na wysokości 2,29 metra i nie miał już szans na medal.

W męskiej sztafecie 4x400m wszystko rozgrywało się pomiędzy Hiszpanami, a Belgami. Ci pierwsi na początku świetnie wyprowadzili swoją pozycję i długo mieli przewagę 7-8 metrów nad drugą sztafetą z Belgii. Wszystko zaczęło się zmieniać na ostatniej zmianie – Francuzi zaatakowali medalową pozycję, a Garcia nie dał rady także Bonevacii i Watrinowi. Belgowie obronili tytuł z wynikiem 3:05,82 i przewagą ponad sekundy nad „Trójkolorowymi”.

W przeciwieństwie do sztafety panów, w żeńskim konkursie mieliśmy polskie reprezentantki. „Aniołki Matusińskiego” w zupełnie innym składzie zaczęły od Ani Kiełbasińskiej na pierwszej zmianie, która wyprowadziła Marice Popowicz-Drapale drugą pozycję. Polki i Holenderki zostawiły w tyle pozostałe ekipy, ale przy trzeciej zmianie Alicja Wrona-Kutrzepa osłabła i spadła na trzecią pozycję. Ostatecznie Anna Pałys walczyła o kolor medalu z Włoszką. Biało-Czerwone wywalczyły brąz, natomiast złoto trafiło do fenomenalnych Holenderek, które na ostatniej zmianie miały niedoścignioną Femke Bol.

W międzyczasie rozpoczął się także tyczkarski finał. Wśród zawodników nie było oczywiście Duplantisa, więc kwestia złotego medalu była otwarta dla każdego. Piotr Lisek na pełnym „luzie” pokonał wysokości 5,40 i 5,60 metra. Świetna próba na 5,80 dała mu najlepszy rezultat w sezonie, a na dodatek razem z Grekiem, Emmanouilem Karalisem zdobył srebrny medal.

Ostatnią konkurencją siedmioboju był bieg na 1000 metrów. Po tym wyścigu złoto trafiło do Kevina Mayera. Za Francuzem uplasował się Sander Skotheim z Norwegii, a brąz trafił do Estończyka, Risto Lillemetsa.

W skoku w dal oczy kibiców były zwrócone głównie na Ivanę Vuletę, Larisę Iapichino i Malaikę Mihambo. Ta pierwsza już w pierwszej próbie skoczyła na 6,76 i przez dłuższy czas prowadziła. Z kolei reprezentantka Niemiec borykała się ze spalonymi podejściami i jej najlepsza próba nie dała jej medalu, co jest sporą niespodzianką. Fenomenalnie skoczyła natomiast Jazmin Sawyers, skacząc najlepiej na świecie w tym sezonie – równo 7 metrów i rywalizacja w ostatniej kolejce zapowiadała się pasjonująco.

Ku końcowi prowadziły ten czempionat biegowe konkurencje. Na dystansie 3000 metrów najlepiej siły rozłożył Jakob Ingebritsen. Norweg cały czas nadawał tempo, ale próbowali go gonić Hiszpan z Francuzem. Na końcówce jednak od reszty oderwał się też Bibić i zapewnił brąz Serbii. Złoto trafiło oczywiście do Ingebritsena, a srebro do Mechaala.

Na dystansie dwóch okrążeń świetnie poradził sobie Adrian Ben. Hiszpan przesunął się na finiszu z trzeciej na pierwszą pozycję i zdobył złoto z czasem 1:47,34. Zaledwie o 0,338 sekundy pokonał Francuza, Benjamina Roberta. Na tym samym dystansie u pań najlepsza była Keely Hodgkinson z Wielkiej Brytanii. Wicemistrzyni olimpijska dobiegła do mety z przewagą prawie dwóch sekund nad Słowenką, natomiast za Anitą Horvat finiszowała Francuzka, Agnes Raharolahy.

Jako ostatni na bieżnię wyszli płotkarze. Wśród kobiet najlepsza była Reetta Hurske. Finka wyrównała rekord kraju (7,79s) i zdobyła złoty medal. Kolejne miejsca zajęły Nadine Visser z Holandii oraz Szwajcarka, Ditaji Kambundji. W konkursie panów czekało nas sporo emocji, bo aż dwóch Polaków walczyło o powiększenie dorobku medalowego. Walka o medal była bardzo zacięta, ale świetnie poradził sobie Jakub Szymański. Czas 7,56 sekundy dał mu wicemistrzostwo Europy. Drugi z Polaków – Krzysztof Kiljan zajął z kolei 6. Lokatę. Złoto zapewnił sobie Jason Joseph ze Szwajcarii. Nieszczęśliwy wypadek spotkał faworyzowanego Hiszpana. Enrique Llopis potknął się przy czwartym płotku i musiał zostać zniesiony na noszach.

Polacy na tych mistrzostwach zdobyli łącznie siedem krążków, co dało im 14. lokatę w klasyfikacji medalowej. W dorobku Biało-Czerwonych zabrakło jedynie złota.

Skok w dal kobiet:

1. Jazmin Sawyers (Wielka Brytania) – 7,00m (WL)
2. Larissa Iapichino (Włochy) – 6,97m (NR)
3. Ivana Vuleta (Serbia) – 6,91m

3000m mężczyzn:

1. Jakob Ingebritsen (Norwegia) – 7:40,32 (NR)